Někteří specialisté dávají jejich odchod i do souvislosti s podle nich nepovedeným systémem eRecept a elektronickou evidencí tržeb (EET).

NEŘEKLI, PROČ KONČÍ

Konec své praxe ohlásilo šest praktických lékařů pro dospělé. „Nově však vznikají tři právnické osoby v tomto oboru. Lékaři nesdělili, proč končí. Nikdo nám ale neoznámil, že by důvodem ukončení měly být eRecepty nebo EET,“ uvedla mluvčí hejtmanství Lucie Dosedělová.

Podle lékaře Radoslava Bureše ze Sdružení ambulantních specialistů je ale zřejmé, že právě tyto dva elektronické systémy odchod doktorů urychlily.

„Je to evidentní. Moji kolegové v důchodovém věku se teď mají učit zacházet s elektronickým systémem, když za celý život pomalu nedrželi v ruce myš od počítače. Bohužel jsou nenahraditelní,“ upozornil Bureš.

Zároveň vysvětlil, že průměrný věk lékařů specialistů dosahuje 58,5 roku. „Chybí nám 800 specialistů. Lékařské fakulty by měly začít okamžitě chrlit například o 20 procent víc dětských lékařů než doposud,“ poznamenal Bureš. Podle jeho názoru nepomáhá ani nabírání lékařů z ciziny, protože ti nemají leckdy dostatečnou kvalifikaci.

50 TISÍC KORUN ROČNĚ

Vedení hejtmanství se snaží s nedostatkem lékařů bojovat stipendijním programem nazvaným Stabilizace lékařů, zubních lékařů a farmaceutů v Ústeckém kraji. Příspěvek 50 tisíc korun ročně má motivovat studenty, aby po absolvování fakulty zůstávali v Krajské zdravotní sdružující pět krajem zřizovaných nemocnic.

„Celkem bude přiděleno 25 stipendií pro všeobecné lékařství, dvě pro obor farmacie a sedm pro zubní lékařství,“ upřesnil ústecký hejtman Oldřich Bubeníček.

Podle Bureše je eRecept nepraktický, nestabilní, není ani uživatelsky přátelský. Přitom shromažďuje množství osobních údajů pacientů. Lékař Bureš jej srovnal s německou obdobou, kterou u našich sousedů dobrovolně používá 95 procent lékařů. Naopak v ČR bude systém od příštího ledna povinný.

„Nevím, kde a zda si pacient léky vyzvedl. Nevím, čím trpěl v minulosti, jaké měl úrazy, alergie. Dvě hodiny se s eReceptem mořím, pak to celé spadne a já musím čekat, pak se s tím morduji další dvě hodiny. Nedivím se, že moji kolegové raději odchází do důchodu,“ dodal Bureš.

Odcházející lékařiVšeobecné praktické lékařství: 6 odchází s koncem roku
Zubaři: 6 odchází
Ostatní specialisté: 5 odchází