„Ústí nad Labem jsme nevybrali náhodou, ale proto, že bienále se zúčastnilo mnoho studentů z Fakulty umění a designu," řekl při úterní vernisáži Tomáš Brychta. Dodal, že korupce a Ústí je sice spolu často spojované, ale přesunutí výstavy sem podle něho není žádný záměr.

Vysvětlil, že výstava je výsledkem již šestého mezinárodního virtuálního bienále, které je na nějaké téma. V loňském roce byla tématem Čína, letos korupce. Podmínkou je, že výtvarníci, profesionální nebo studenti, musí vytvořit černobílý plakát.

Mezinárodní porota profesionálů i studenty ocenila. Mezi profesionály první místo neudělila, stříbrnou příčku obsadil grafik Jan Hora. Jeho plakát je velmi jednoduchá kresba, která může představovat zadnici, do které se vsunuje obří mince. Autor to ale takto neinterpretuje. „Je to sluníčko, které zachází za kopce," tvrdí se smíchem.

Podle něho jej kresba napadla okamžitě, když se o tématu dozvěděl. Stejně tak ho oslovilo i téma. „Je to dnes velmi populární téma. Myslím, že každý z grafiků k tomu má co říci a přenesli jsme sem naše představy," uvedl.

Výstava v Galerii Up v zrcadlovém bludišti potrvá do 27. ledna. Vystavená díla jsou od studentů z 25 zemí, například z Mexika a Ekvádoru.