Manželé Libuška a František Šmahelovi budou legendární kino na Severní Terase provozovat jen do konce tohoto roku, s Novým rokem odejdou do důchodu. A hrozí, že zároveň s nimi skončí v těchto prostorách také pohádky, filmy pro náročné diváky, divadelní i hudební představení, módní přehlídky. Veškerá kultura, která se tu odehrávala plných 40 let.
„Odstěhuji filmy a vrátím klíče," potvrdil František Šmahel. Provoz biografu představuje ročně 250 tisíc korun a není v možnostech penzistů jej dotovat.
„Doposud to manželka dělala, protože příspěvky od města a kraje nepokryly ani polovinu nákladů. Dál už to ale nepůjde," dodal kinematografický nestor.
Biograf u Františka začínal původně jako Malé kino v roce 1973. „Upravila se část budovy výměníkové stanice, udělala se promítací kabina a kinosál. Mělo to být jen provizorní, kulturní dům se připravoval v sektorovém centru. Krásný kinosál už byl hotový, chyběla jen omítka a dát tam projektory," vzpomínal František Šmahel, jenž stál už u začátků promítání na největším ústeckém sídlišti.
Místo sektorového centra je nyní sportoviště.
Provizorní kino zůstalo jako stálé. Od města jeho provoz v 90. letech převzali právě Šmahelovi. Od začátku až dosud se zaměřili jen na kvalitní produkci, pro děti i dospělé. Měsíčně ji navštěvovalo několik stovek diváků. Jenže město se zbavilo i výměníkovky, prodalo ji Tepelnému hospodářství. Od něj si právě prostory biografu Šmahelovi pronajímají a jen holý nájem je ročně stojí 50 tisíc korun. A financování provozu bylo stále těžší.
„Už bývalé vedení obvodu se snažilo domluvit snížení nájmu, ale bez úspěchu," tvrdil starosta Severní Terasy Josef Macík. O odchodu Šmahelových ví, ale co proti tomu udělat, prý ne. „Obvod dotoval některá představení, ale na provoz celého kina nemá," řekl. Pomůže-li město, se Deníku nepodařilo zjistit, náměstkyně primátora Zuzana Kailová na v pondělí položenou otázku zatím neodpověděla.
Ústečanům je to líto. „Na Terase už pomalu není žádná kultura. Do kina jsem chodila hlavně s dětmi," uvedla Jana Radová.