Opravy, které začínají už tuto neděli, spolknou zhruba 190 milionů korun. Jak ale vysvětlil krajský radní Martin Klika, Ústecký kraj ještě nemá celou sumu na rekonstrukci pohromadě. „Doufám, že se nám podaří do budoucna peníze sehnat tak, aby to bylo co nejdříve hotové," řekl Klika.

NEZVLÁDÁ NÁPOR

Most je v havarijním stavu a vedení kraje kvůli tomu rychle muselo vyčlenit peníze na zajišťovací práce alespoň na jeho částečnou sanaci. Most se postupně rozpadá, nezvládá už nápor dopravy.

„Myslím si, že finální cenu za kompletní rekonstrukci budeme přesně znát až poté, co budeme mít k dispozici dokončenou projektovou dokumentaci," poznamenal Klika.

Odborná firma bude zřejmě po celé prázdniny měnit mostní zámky a řidiči kvůli tomu budou muset zvolit k cestě na Střekov Mariánský most. Z centra města na druhý břeh Labe totiž bude provoz pro veškerou dopravu uzavřen.

MŮŽE TO TRVAT AŽ TŘI ROKY

„To zase bude veselo. Ty zácpy si dovedu představit. Kdyby byl na Předmostí kruhový objezd, určitě by to bylo lepší," myslí si jeden z ústeckých řidičů Josef Vytiska.

Projíždět oběma směry budou pouze trolejbusy a autobusy MHD. „Částečná uzavírka je naplánována do 31. srpna," sdělil Karel Rouč z kanceláře primátorky.

Úplná oprava mostu může trvat dva až tři roky. Ústecký dopravní podnik kvůli očekávaným úplným uzavírkám mostu zvažuje nákup speciálních trolejbusů, které krátkodobě nepotřebují trakční vedení. Případně by pořídil sedm až deset trolejbusů s pomocným bateriovým pohonem.