Ve velké voliéře u exotária mohou vidět několik druhů arů včetně kobaltově modrých největších létajících papoušků světa, arů hyacintových. Šanci vidět je možná lidé budou mít jen během letošní sezony.
Zabaveni státem
Modré papoušky zahrada získala od státu, který je zabavil. „Již jsme se nějakou dobu o ně starali. Před několika dny soud rozhodl, že stát je majitelce zabavil oprávněně, a my je proto mohli předvést," uvedla mluvčí zahrady Věra Vrabcová.
Ve voliéře u pavilonu exotária, která byla vybudována v roce 2006, se skladba chovaných zvířat mění, takže návštěvníci zde uvidí pokaždé jiné druhy.
„Do voliéry jsme přestěhovali čtyři druhy arů, tři z nich patří mezi velice vzácné druhy. Návštěvníci zde kromě páru arů hyacintových mohou vidět i pár arů kaninda, jednoho aru zeleného a jednoho aru araraunu. Ary kaninda, které jsme získali v roce 2012 od soukromého chovatele, chová v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad pouze naše zoo," uvedla zooložka Martina Kocábková.
Milovníci papoušků se na ně velmi těší. „Viděla jsem je jednou na Kanárských ostrovech v Loro parku. Jsou úžasní a dokáží řadu legračních kousku," prohlásila Simona Horčičková.
Hlavní je chov
Ačkoli arové patří k oblíbeným papouškům na chov a dokáží se ochočit tak, že milují drbání a další kousky, mohou na něco takového Ústečané zapomenout. Ochočovat se je v zoo rozhodně nechystají. „Pro nás je důležitý hlavně odchov. Při něm musí mít klid a nejsou kontaktní," vysvětlila Vrabcová.
Ve voliéře jsou proto umístěna buď odchovaná mláďata, což je případ ary ararauny, samice z roku 2011, nebo mladé páry, které si na sebe teprve zvykají.
Proto se možná modří arové objeví jen letos, protože příští rok by se již mohli připravovat na hnízdění. „Pro aru zeleného zase hledáme jedince do páru," uvedla Vrabcová. Partnera možná najde až z Francie.