Na dvě nová hřiště, lanové centrum i spoustu dalších atrakcí se mohou těšit dětští návštěvníci ústecké zoologické zahrady. Ta letos chystá opravu a modernizaci téměř všech hřišť.

Vedení zahrady chce plánovanou akcí nejen zatraktivnit areál pro rodiny s dětmi, ale i zvýšit návštěvnost.

„Přizpůsobujeme se moderním trendům. Zoo už nejsou navštěvovány jen kvůli zvířatům, ale stávají se také místem k relaxaci a odpočinku," uvedla mluvčí ústecké zoo Tereza Limburská.

Radnice dá 6,2 milionu

Peníze na opravy a nákup nových herních prvků zoo dostane v dubnu od ústecké radnice. „Na úpravy zoologické zahrady schválili radní dotaci ve výši necelých 6,2 milionů korun," sdělila mluvčí magistrátu Romana Macová.

Co bude v zoologické zahradě:• děti se mohou těšit například na nové lanové centrum, nafukovací skákadlo, vyhlídkový vláček, lanovou pyramidu, kolotoč, houpačky nebo houpavé schody
• v dětské ZOO vznikne nový selský dvůr s několika samostatnými výběhy. Děti tam uvidí tradiční domácí zvířata, jako jsou slepice, husy, kachny, králíci, ovce, kozy, prasata a seznámí se i s holuby nebo nutriemi
• stavební práce budou probíhat od května do září
• vyžádají si celkem 6, 16 milionu korun
• nová a opravená hřiště mají přilákat nové návštěvníky a zkrášlit areál zoologické zahrady

S prvními rekonstrukcemi chce zahrada začít, jakmile obdrží peníze. Práce budou probíhat postupně, největší část je naplánovaná na období od května do září.

„Provozu zoo se investiční akce nijak nedotkne. Hřiště budeme otevírat postupně," doplnila Limburská.

Nové dětské hřiště vznikne na odpočívadle u Trpaslíka i u budovy restaurace. Děti se tam budou moci vydovádět na nových atrakcích, mezi kterými nebude chybět houpačka, šplhací síť, hradní most nebo houpací schody.

Obvody si hřiště platí

Přestože na opravy v zoologické zahradě magistrát schválil šestimilionovou dotaci, jednotlivým městským obvodům letos žádné peníze na dětská hřiště nepřidělí.

„Rekonstrukce a výstavby nových hřišť obvykle platíme z vlastního rozpočtu. Dělají to tak všechny městské části," objasnil starosta centrálního obvodu Jan Tvrdík.

Všechny městské části do dětských hřišť investují průběžně každý rok. Rekonstrukce se vždy dotýká jen vybraných hracích ploch. Přednost mají ty v nejhorším stavu.

„Opravy jsou potřeba neustále. Letos budeme nakupovat nové hrací prvky, protože některé z těch stávajících už dosluhují a je třeba je vyměnit," vysvětlila starostka městského obvodu Střekov Miroslava Lazarová.

Nové hřiště pro děti se má letos objevit například v Návětrné ulici. Radnice centrálního městského obvodu jím nahradí nevyhovující staré hřiště. „Musíme tam vyměnit všechny dětské atrakce. Ty stávající už nejsou příliš bezpečné a děti by se na nich mohly zranit," řekl starosta Tvrdík.

Výstavba nového hřiště podle něj stojí asi dva miliony korun. Cena jednotlivých hracích prvků pak dosahuje několika desítek tisíc korun.

Zpracovala Iveta Podešvová