V Ústí  si proti hernám ještě nikdo jít nedovolil. Jste myslím první. Proč tomu tak je?
Výraznější kroky proti hernám plynoucí z politické nebo občanské pozice jsem v minulosti v Ústí nad Labem nezaznamenal. Je ale pravdou, že veřejně se angažuji teprve druhým rokem, a předtím jsem se jako řada mých vrstevníků o veřejné dění příliš nezajímal. Každopádně mohu říct, že iniciativa Ústí BEZ hazardu je nejblíže k tomu nechat občany o hernách rozhodnout.

Kompletní rozhovor najdete zde

Jak si představujete referendum a prosazení jeho výsledku?
Jízdní řád si představujeme následovně: předání celkového počtu podpisů 3 týdny před zastupitelstvem 2.9., aby měl magistrát zákonnou lhůtu na kontrolu podpisových listin. Zastupitelé by měli referendum schválit a stanovit termín na komunální volby, které budou zřejmě v půlce října. Pokud k referendu dorazí 35% z oprávněných voličů našeho města a pro zákaz heren bude hlasovat 20% z celkového počtu voličů, zákaz heren projde. Poté strojům budou dobíhat povolení od MFČR. Konec heren v Ústí bude postupný, ukončování provozů může zabrat rok až dva.

Které hrací automaty jsou podle vás nejhorší a proč?
Nejproblémovější stroje jsou moderní VLT automaty, na kterých lze prohrát tisíc korun za jednu otočku, tedy za zlomek vteřiny. Při špatném dni člověk může průměrný plat v Ústí nad Labem prohrát za půl minuty. Co se týče nastavení strojů, celorepublikový průměr je pro hernost cca 23% z vložené částky. Což při opakovaných návštěvách vede, nemusím psát kam. V Ústí  lidé do heren ročně vloží přes jednu miliardu korun. Výpočet se provádí dle daňových odvodů provozovatelů a denních poplatků za automaty. Celková prohra v hernách v Ústí je za rok zhruba čtvrt miliardy korun. Co by to asi provedlo s ekonomickou situací v Ústí, kdyby se alespoň část utratila u místních obchodníků?

Herny jsou špatná věc. Nicméně pokud je někdo doopravdy gambler, tak udělá všechno proto, aby svoji závislost uspokojil. Takže opravdu zrušení heren něčemu pomůže?
Dle mne se po zavření heren s tvrdým hazardem uzavře řada zastaváren. Pracují v symbióze. Mnohdy je provozuje jeden člověk nebo jedna firma a jsou vedle sebe. Společenskou prospěšnost obou těchto podnikatelských záměrů nechť si zváží každý sám. Každý adiktolog, který není na výplatní listině automatářů, vám řekne jediné. Boj proti gamblingu lze vést pouze jednou cestou – radikálním omezením nabídky her a paralelním budováním sítě pomoci. V Ústí je situace následovná – super hustá síť heren s tvrdým hazardem a pokulhávající síť pomoci. Více heren = více gamblerů, méně heren = méně gamblerů. Z gamblingu se nedá vyléčit, lze pouze abstinovat. Jak se cítí gambler, který abstinuje, a na hlavním náměstí a v jeho okolí má 15 heren s automaty? Je to jako byste mával otevřenou lahví rumu pod nosem alkoholika.

Hrál jste jako malý kluk nějaké hazardní hry? Třeba karty o drobáky? A riskujete v životě rád?
Vyzkoušel jsem měkký i tvrdý hazard. Nyní hazardní hry nehraji, ale nemám problém s tím, když někdo sází na sport nebo se účastní podobných „lehčích" hazardních her. Problém mám s hernami s automaty a elektromechanickými ruletami. Co se týče risku v životě, tvrdím, že nejlepší je středí cesta, čili přiměřené riziko. Celý rozhovor na usteckydenik.cz/pistora