Stromek, kterému se v parku docela dařilo, věnovala městu poslankyně a ústecká radní Eva Fialová. „Docela mne to zasáhlo, opravdu to mrzí. O to víc, že to vlastně bylo ze semenáčku nejstarší české lípy, bylo pro mne ctí ho městu darovat. Já nevím, jestli si na tom někdo vyřizoval nějaké účty. To je opravdu smutné,“ povzdechla si poslankyně Fialová.

Lípa ve Smetanových sadech nepřežila ani celé tři roky. Slavnostně ji tu zasadili v pondělí 26. listopadu 2018 ve tři odpoledne. Na starosti ji měl centrální městský obvod společně s ostatní zelení v obvodu. „Je to pro nás velmi smutné, nepochopitelné a neúcta ke všemu. Kdo neznal historii stromu a důvod jeho vysazení by se měl opravdu zamyslet,“ zlobila se zdejší starostka Hana Štrymplová.

Najít pachatele nebude úplně jednoduché. V parku a okolí jsou sice kamery, ale přesto se činu nepodařilo zabránit. Vzrostlé stromy jim totiž zčásti zakrývají výhled. „Bude potřeba si nejprve záznamy projít. Ono totiž ne vždy je potřeba čin mít zaznamenaný na kameře celý, někdy pomůže i časová shoda pohybu člověka na záznamu. Nemohu teď ale říci, zda v tomto případě budeme mít úspěch, bylo by to předčasné,“ vysvětlil zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Klokočovská lípa, jejíž byla semenáčkem, je také známa jako Tisíciletá lípa, Karlova lípa, Královská, nebo Císařská. Roste v obci Klokočov na Havlíčkobrodsku jako jeden z nejstarších žijících památných stromů v Čechách. Jako jedna z mála našich památných lip by tedy skutečně mohla dosahovat věku, který ji přiřkly staré příběhy a pověsti.

Údajně byla jedním ze stromů, které fungovaly jako směrník v pralesních mokřadech Libické obchodní stezky. Odhadované stáří činí devět stovek let. Obvod kmene dosahuje 891 centimetrů. Lípa má původní kmen s mohutnou otevřenou dutinou staženou obručemi. Památným stromem ji stát prohlásil roku 1976. Podle historických záznamů ovšem byla již ve 14. století velmi statným stromem, jehož stín zaujal Karla IV, který roku 1370 projížděl kolem. Císař jel z hradu v Lichnici, kde ho rozbolela stará zranění, k léčivému prameni do Modletína a jelikož byla cesta dlouhá, rozhodl se odpočinout ve stínu této lípy. Právě na počest Karla IV. je lípa nazývána Královská nebo Karlova.

Semenáček ze Smetanových sadů Eva Fialová získala z Dendrologické zahrady Průhonice Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, která v rámci dlouholetého výzkumného programu pro udržování genové matečnice vybraných památných stromů pěstuje jejich potomky. „Nebyla tedy žádný zahradnický klon, ale strom, u kterého byl předpoklad, že v případě zajištění dobrých podmínek, by mohl mít genetické dispozice pro dlouhověkost a tak by třeba i u nás mohl přežít stovky let,“ dodala městská mluvčí Romana Macová.

Vandaly láká i busta

Není to poprvé, co nějaký vandal poničil památný prvek ve Smetanových sadech. Jejich nevítané pozornosti neunikla ani modernisticky pojatá busta hudebního skladatele Bedřicha Smetany od akademického sochaře Stanislava Hanzíka.

Zloději kovů ji ukradli hnedka třikrát, ale dvakrát už si příliš nevydělali. Původně bronzové dílo totiž nahradila v roce 2011 kopie z plastu. Originál ukradli sběrači kovů. Stanislav Hanzík proto zhotovil nový bronzový odlitek, který je v depozitáři muzea a do parku byla v roce 2012 umístěna plastová replika. Obnovení ukradeného díla přišlo na zhruba 85 tisíc korun, město náklady uplatnilo u pojišťovny.