Loni v září tu vyhasl život 23letého muže. Teď si pomníček oběti loňské dopravní nehody u Užína nedaleko Chlumce si za cíl vybrali vandalové. Rozkopali svíčky, rozlili vosk, ukradli míče s podpisy spoluhráčů oběti z futsalového klubu. Mnozí lidé to srovnávají s ničením náhrobků na hřbitově.

Pomníčky u silnic většinou vznikají spontánně, ale úřady a samosprávy k nim přistupují ohleduplně. Někteří odborníci na bezpečnost v silničním provozu dokonce navrhují, aby se jimi nechali inspirovat dopravní preventisté.

„Zničit pomníček takovým způsobem může jen naprosto bezcitný člověk. O to víc nás to mrzí, že člověk, který tu zahynul, byl náš spoluhráč, který tuto tragickou nehodu nezpůsobil,“ zlobil se David Komárek, kamarád mladého muže, který tu zahynul.

Existence a vznik pomníčků u cesty je výsledkem jakési nepsané dohody mezi pozůstalými a úřady. Kořeny mají hluboko v minulosti, ve středověké tradici smírčích křížů. I dnes je úředníci tolerují. „Samozřejmě, museli bychom řešit podnět, který by varoval před narušením bezpečnosti. Například kvůli příliš zářivému světlu. Jinak se tím nezabýváme, jsou to pro nás pietní místa,“ sdělil šéf ústeckého odboru dopravy Dalibor Dařílek.

Podobně reagoval i vedoucí odboru dopravy Ústeckého kraje Jindřich Franěk. „Jsou to místa, kde došlo k tragédii a pozůstalým pomníček nebo křížek pomáhá se s ní vyrovnat. Také to má společenský význam, coby varování před porušováním dopravních předpisů,“ řekl.

Přístup jako k náhrobkům

Pietní místa u silnic přidávají práci silničářům. „Například při sekání trávy, nebo úklidu silnice, to je pravda. Ale necháváme je tam a přistupujeme k nim jako k náhrobkům,“ potvrdila manažerka Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Lenka Holovská.

Podle ústeckého primátora Petra Nedvědického ostatně ani neexistuje žádný pokyn nebo nařízení, které by přikazovaly pomníčky odstraňovat. „Pokud nejsou překážkou provozu v daném místě, akceptujeme je také jako smuteční památku na oběti nehody. Údržba zůstává na pozůstalých a správci komunikace,“ poznamenal.

Experti na dopravní bezpečnost navrhují, aby se preventisté tímto letitým zvykem inspirovali. Prý by stačilo dát výrazný bílý kříž na každé místo u silnice, kde se někdo kvůli nerespektování zákona o provozu na pozemních komunikacích zmrzačil nebo zabil. Podobně jako před lety malování „Karlíků“ ve tvaru sražených chodců před přechody pro chodce.

„Kříže ale nebudou odvádět pozornost. Myslím si, že čím víc pozůstalých k silnici dá svůj pomníček, tím bezpečněji a zodpovědněji by řidiči mohli jezdit,“ poznamenal bývalý odborník BESIPu Jan Pechout.

Tomu přikývl i šéf ústecké dopravní policie Karol Kočárek. „Dívám se na pomníčky jako na varování pro řidiče, že je tu nebezpečné místo. Vadí mi spíš poničené silnice než pietní místa vedle nich,“ dodal.