Zničené lavičky, zastávky, posprejované omítky, mostní konstrukce, krádeže barevných kovů a ocele. To je smutná bilance řádění vandalů v Ústí, kteří nenechají na pokoji ani čerstvě opravený majetek. Ať už „erární", nebo soukromý.
Podle ústecké mluvčí Romany Macové bývá nejčastějším terčem útoků vandalů dopravní značení. „Zřejmě je to pro ně nejjednodušší," podotkla Macová. „Za rok 2013 nadělali škodu v celkové výši zhruba 650 tisíc korun."
Jan Novotný, zástupce ředitele městské policie, doplnil, že nejvíc zničených značek strážníci řešili na Střekově. „Hlavně u cyklostezky," řekl.
Krádeže kovů
Oproti roku 2012 počet zničených dopravních značek sice klesl přibližně o 30 procent, ale co se krádeží litiny a kovů týká, tam škoda vystoupala o plných 25 procent.
„Kvůli krádežím uličních kanálových vpustí, poklopů šachet a dalšího majetku, evidujeme škody ve výši 750 tisíc korun," informovala mluvčí Macová. „Proto se snažíme litinu a kovy nahrazovat jinými, alternativními materiály, jako jsou guma a plast."
K vandalismu ovšem patří i rozkopané koše, rozházené odpadky, případně otlučené zastávky na autobus, omítky a sprejerství. Za opravy laviček, čištění posprejovaných a ucpaných fontán a podobně město Ústí platí kolem 100 tisíc korun ročně.
„Jsou to ročně stovky případů. Hodně nám v boji proti tomu pomáhá kamerový systém," podotkl Novotný.
Změna v rozpočtu
S takřka identickými problémy se potýkají i v jiných městech na Ústecku. Třeba v Trmicích. „Škody na kanálových mřížkách a poklopech jsme měli poměrně vysoké," podotkla místní starostka Jana Oubrechtová.
„Museli jsme kvůli tomu dokonce hlasovat o změně v rozpočtu, abychom je mohli nakoupit nové. Lavičky u nás také dost trpí, stále nakupujeme prkna na výměnu," popsala Oubrechtová.
Tajemník Trmic Milan Reichel dodal, že za to zaplatili zhruba padesát tisíc korun.