Mrzí to snad každého osloveného Ústečana, i ty největší morouse. „Já se těším na betlémy, nikdy tu výstavu nevynechám. Také chodím na půlnoční a posledních pár let chodím i na vánoční koncert Boom. Letošní Vánoce mi doslova rvou srdce. Všichni přišli o peníze, všude je to smutné, chybí ten duch a tradice. Loni jsem si přál, aby letošek byl lepší, a je to ještě horší,“ povzdychl si Střekovan Stanislav Husák.

Největší vánoční akce s tradicí přesahující minimálně jednu dekádu, totiž koncertu beatlesovského revivalu The Boom, se fanoušci této ústecké kapely skutečně letos nedočkají tak, jak byli zvyklí. „Zrovna to řešíme v Hraničáři. Chystáme uvést ho streamem na 19. prosince přibližně od 19 hodin večer, další informace ještě upřesníme,“ vysvětlil bubeník a zpěvák kapely Hynek Verner.

Tak hráli The Boom v Ústí loni:

Fotogalerie: 29. Vánoční benefiční koncert The Boom and Orchestra

Padla také další oblíbená akce s mnohaletou tradicí. Výstava betlémů v kostele Nanebevzetí Panny Marie. „Vystavíme jen hlavní kostelní betlém a další tři exponáty, spolu s tím panely a tabla s vánočními obrázky a vánoční poezií českých autorů spolu s texty k zamyšlení a rozjímání. Chceme v kostele vytvořit oázu klidu a zamyšlení,“ vysvětli ústecký arciděkan páter Miroslav Šimáček.

Výstava bude otevřena od 16. prosince do neděle 27. prosince do 17 hodin. Církev zatím také přesně neví, jaká bude panovat o Vánocích situace, ale vánoční bohoslužby zatím zůstávají dle plánu a obvyklých časů. S uvolněním opatření lze kostel obsadit zhruba sedmi desítkami věřících.

Ústečané se letos nedočkají ani mikulášského autobusu, ale i tak chce Dopravní podnik města Ústí nad Labem lidem zpříjemnit období Vánoc. "Loni poprvé do ulic vyjel vánočně osvětlený trolejbus, který měl veliký úspěch. Proto jsme se rozhodli to zopakovat i letos. Každoročně se snažíme přijít s něčím novým, a tak letošní rok nebude výjimkou. Lidé budou potkávat rovnou dva trolejbusy,“ informoval výkonný ředitel podniku Libor Turek.

Na výzdobu podnik použil světýlka z trolejbusu z loňského roku a rozdělil je na dva. Cestující se jimi mohou svézt během celého prosince, kdy budou nasazovány na pravidelné linky už od soboty 5. prosince.

O trhy na Lidickém náměstí sice lidé nepřijdou, ale podle jejich organizátora Jaroslava Péma zůstanou plně ve stínu protikoronavirových opatření. Lidé si budou moci koupit svařák, ale do uzavíratelného kelímku. Klobásu jen do krabičky a sníst mimo trhy. Stánky budou od sebe vzdálené po čtyřech metrech. Všude budou stojany s dezinfekcí.

„Samozřejmě, najdete tu to, na co jste zvyklí. Cukrovinky a sladkosti, huňaté oblečení jako rukavice, ponožky a svetry, trdelník, mašinku a atrakce pro děti, speciální kávu. Místo zpívání je před magistrátem betlém, hudba jen reprodukovaná po celém náměstí, musíte ale přijít s rouškou a dodržovat rozestupy,“ upozornil Pém.

Veselejší to není ani jinde v okrese. „My jsme se rozhodli udělat rozsvícení stromku z městského rozhlasu a vánoční jarmark jsme raději zrušili. Snad budou velikonoce lepší,“ zadoufal starosta Chabařovic Josef Kusebauch.

Podobně to provedli i v Chlumci, případně v Trmicích, kde dokonce zrušili obě tradiční a oblíbené mikulášské besídky. Za všechny to shrnul starosta Telnice Jan Doubrava. „Letos ani u nás nebude žádná akce, máme jen vánoční stromek, kvůli vládním nařízením nebudeme dělat žádnou akci, nebude tradiční zpívání v kostele. Jsme sice malá obec, ale na tohle zpívání by přišlo víc než padesát lidí, a já to nechci obcházet nějakými kličkami. Budeme doufat v lepší léto,“ dodal.