Sloužit na Štědrý večer tak bude například i vrchní komisař městské policie v Ústí Pavel Jindra. „Mám noční, takže si s rodinou uděláme Vánoce už odpoledne," říká Jindra, jehož manželka u městské policie pracuje také. „Podle toho, kdo z nás má jak službu, se vždy domluvíme tak, abychom mohli Vánoce oslavit společně," podotýká komisař, který vánoční svátky řadí mezi ty klidnější dny v roce. „Na Silvestra je v Ústí živo mnohem více, Vánoce jsou svátky klidu a míru, ale občas se také dějí kuriózní věci," usmívá se Jindra a vzpomíná na případ z loňska.

„Paní chtěla v bytě vybafnout na svoji sestru. Schovala se a už si nevšimla, že před její sestrou jde ještě i kočka. Takže když paní vybafla, kočka se lekla a hráblo jí z toho. Vyskakovala do výšky úrovně očí a každého poškrábala," vzpomíná na kuriózní případ Jindra s tím, že uklidnit zvíře byl skutečně lítý boj. „Nakonec jsme ji odchytli do krabice a dali na balkon, aby se zklidnila. Paní, která kvůli ní měla zdemolovaný celý byt, nám poděkovala se slovy: To nic není, předloni jsem na Vánoce vyhořela," dodal Jindra.

Nejpovolanějšími v boji s ohněm jsou pak právě hasiči, kteří se snaží si oslavu Vánoc v rodinném kruhu posunout tak, aby chvíle strávili společně s nejbližšími. Typickými vánočními požáry jsou ty způsobené neopatrnou manipulací se svíčkami na adventních věncích nebo prskavkami, při nichž často hoří adventní věnce, ubrusy, koberce či záclony.

„Při přípravách svátečních pokrmů v kuchyních se pak každý rok množí případy vznícení potravin při vaření. V období Vánoc hoří nejčastěji také odpady v popelnicích či kontejnerech, saze nebo zazděné trámy v komínech. Požáry samotných vánočních stromků v posledních letech téměř vymizely," doplnil mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Marvan.