U vjezdu na parkoviště u zdejšího oprámu chce nechat radnice obnovit historický pomník s křížem. Před nedávnem zjistila, že hromada kamení objevená před osmi lety rybáři, pochází z pomníku 
z doby před napoleonskou bitvou u Chlumce.

„Dlouho jsme nevěděli, co je to za kameny. Až nyní se je podařilo identifikovat. Jsou z pomníku, který v sedmdesátých letech zbořil nárazem traktor," uvedl telnický starosta Jan Doubrava.

Našli ho rybáři

Před zhruba osmi lety objevili kameny z pomníku místní rybáři při úklidu kolem oprámu. „Byly zapadané v lese. Za pomoci bagru jsme je vytahali ven. Nevěděli jsme, odkud pocházejí," vzpomíná jeden z nálezců Miloš Zlatohlávek.

Kameny ležely na prostranství poblíž parkoviště. Až nyní se je podařilo bezpečně identifikovat podle fotografie. Jsou totiž velmi zachovalé.

A stejně jako na fotografii jsou na nich patrné stopy po kulkách vypálených vojáky v roce 1813.

Schází horní kříž

Památník nechal postavit v roce 1808 zdejší statkář. O devět let později parcelu koupil pošmistr, aby vybudoval objekt dnešní Staré pošty. V bitvě zničený pomník prý tehdy nechal opravit a znovu vysvětit. Ten nepřežil srážku s traktorem. Pomník je tedy nejstarší památkou na katastru Varvažova.

Z pomníku schází jen horní kříž. „Stále po něm pátráme. Doufáme, že ho někdo pozná a že ho má schovaný," uvedl starosta Doubrava.

Pokud ho obec nenajde, je připravená nechat podle fotek udělat repliku a celý sloup postavit. Za pomoci ústeckého spolku vojenské historie a místního spolku na obnovu tradic.