Obsazeno je 40 procent ploch.

První je inkubátor

Objekty stavaři připravují ke kolaudaci a postupnému uvedení do zkušebního provozu. „Jednou z prvních budov, která bude uživatelům plně k dispozici, je budova takzvaného Nupharo inkubátoru, která je srdcem celého projektu," uvedl Milan Ganik ze společnosti Nupharo Park, jež projekt zaštiťuje.

Podnikatelský inkubátor bude poskytovat podporu začínajícím firmám formou pomoci při získávání grantů z EU nebo zvýhodněných půjček. Otevření celého areálu se plánuje na podzim.

Obsazeno je zatím čtyřicet procent z celkových 16 tisíc metrů čtverečních užitých ploch a jednání s dalšími uživateli podle Ganika vrcholí. Dva projekty, související se zpracováním obnovitelných zdrojů energie, se již v kampusu rozjíždějí. Návštěvníci v areálu najdou i kongresové centrum.

Hlavním investorem je švýcarská společnost ABB. Lokalitu pro inovační centrum u dálnice D8 a hranic s Německem si společnost vybrala pro strategickou polohu na trase Praha Drážďany Berlín.

Práce pro několik set lidí

Firma do projektu investuje 2,3 milionu eur (63,3 milionu korun). Na financování se podílejí další soukromí investoři a ministerstvo průmyslu a obchodu prostřednictvím evropských fondů, z nichž půjde zatím 12 milionů eur (330 milionů korun).

Spolupracovat chce park s ústeckou univerzitou a dalšími vysokými školami. Dopravní fakulta ČVUT, která má pobočku v Děčíně, chystá pro Nupharo tři projekty. Jedním z nich je virtuální autoškola, která bude otevřena pro veřejnost.

V Nupharo bude podle Ganika zaměstnáno asi 400 až 500 lidí.