„Tak, co to bude?" ptá se číšník Martin v Hospůdce u Lípy pravidelného štamgasta . „Dvanáctku z tanku, jako vždycky?" Vedrem zmožený tlouštík Jindřich se ovívá čepicí a usedá ke stolu rovnou „u pramene," u výčepu. „Veranda je otevřená, jestli chcete," nabízí číšník.

„To víš, že jo, to je hrozný, jaký je tam hic. Dej mi radši desítku, dvanáctka by mě skolila," odfukuje host. „V tomhle vedru jich stejně vypiji takových dobrých osm," prorokuje. Navečer už jich má ne osm, ale devět. Je celý zpocený a žízeň ne a ne přestat.

Hostinský Vlastimil Žáček, provozovatel Hospůdky U Lípy, mu ale dává za pravdu v tom, že ve vedru je lepší přes den desítka.

„Přes den té tankové nepasterované dvanáctky opravdu nevytočíme tolik, to spíš tu desítku. Dvě dvanáctky, která je hutnější, dokáží člověka skolit. Zato večer už to jede," potvrdil Žáček.

„Já to i doporučuji, ta desítka je přes den opravdu lepší."

O tom, že lidé vypijí ve vedrech daleko víc piva, ostatně hovoří i v pivovarech.

„My samozřejmě nemůžeme zveřejňovat čísla těchto sezonních výkyvů, ale obecně můžeme říci, že když je velké vedro, tak prodeje rostou geometrickou řadou," smál se Jiří Hauptmann, mluvčí společnosti Heineken, která provozuje na Ústecku velkobřezenský pivovar.

Ovšem lékaři před přílišným konzumováním alkoholických nápojů ve vedrech varují. Nejsou totiž na doplňování tekutin příliš vhodné. Jejich rady shrnul Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní, která sdružuje pět nemocnic, patřících Ústeckému kraji.

„Pokud tedy pijí lidé pivo, měli by se pak vyhnout fyzické námaze, například těžké práci, či intenzivnímu sportu," varoval Vondra. „Voda je nejlepší, ale neměla by být podchlazená, taková ta vysloveně ledová."

Po jejím požití totiž hrozí jiné komplikace, například různé virózy.

„Já mám angínu," chraptěl Michal Vlk. „A v létě, to snad ani není pravda," stěžoval si. „Ale přiznám se, že jsem v práci pořád na cestách a tak si kupuji vychlazené limonády a minerálky na pumpě."

Ani limonády nejsou ale vhodné. „Ty jsou zase příliš sladké," dodal mluvčí Vondra. „Nejlepší je voda."