Nevěří, že jejich bezpečnost zajistí stát, tak se o ni chtějí postarat sami. Ve vlacích z Drážďan do Děčína a Ústí nad Labem se mohou cestující setkat s hlídkami takzvaných Nezávislých nacionalistů. Snaží se ve vlacích odhalit nelegální migranty ještě dřív, než přejedou české hranice. Spoluobčanům se představili videem na YouTube.

Hlídky vznikly v reakci na znásilnění dívky u Lovosic africkým migrantem. „Naše vláda ani uniformované složky nás nedokážou ochránit. V rámci své občanské připravenosti a občanských práv začínáme na svou vlastní pěst monitorovat pohyb osob do České republiky,“ vysvětluje na videu motivaci hlídek Michal Moravec, mimo jiné bývalý předseda krajské organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti Praha.

Jdou po tmavé pleti

Hlídky procházejí vlaky a sledují jejich osazenstvo. „Pokud zjistíme, že u některých osob není jednoznačné, jestli jsou legální nebo nelegální migranti, oslovíme cizineckou polici na státní hranici,“ doplňuje Moravec. Klíčem k rozeznávání migrantů by měla být zejména barva pleti. „Nepopírám, že jeden z návodných ukazatelů je pro nás rasa cestujícího,“ komentuje na své sociální síti další účastník hlídek Petr Kalinovský.

První pochůzka se konala v sobotu 20. července. Dvojice cestu absolvovala za den dvakrát, nelegální migranty zřejmě nezaznamenala. „Povedl se nám jeden zásah, když jsme upozornili průvodčího vlaku do Bad Schandau na dvě podezřelé osoby,“ vysvětluje na videu Moravec. Čím byla dvojice podezřelá a proč je nechal průvodčí vysadit, už ale členové hlídek nevysvětlují.

Zdroj: Youtube

Příhraniční Vlakové hlídky započaly svou činnost  Zdroj: YouTube.com/KBV - CZ

Díky umístění videa na YouTube se jejich aktivita dostala do povědomí tisíců lidí. Většina z nich však v komentářích počínání hlídek nevítá, naopak se mu otevřeně vysmívá. „Obávám se, že jediní dva podivíni v celém vlaku jste byli vy dva,“ komentuje video Martin Dimov.

Objevují se ale i komentáře, které dvojici mužů z videa chválí. „Nechápu, co je na tom k smíchu. Bydlím dva kilometry od hranic s Německem a věřte, že se nám tu objevují různé existence typu migrantů. Chválím snahu těchto pánů, je potřeba, aby se s tím začalo,“ myslí si Jitka Žáková.

Samice nosorožce tuponosého Zamba.
Prodej ostatků nosorožce Zamby z ústecké zoo prošetřuje policie

Podobné aktivity nejsou podle policie nelegální. Samozvané hlídky však na druhou stranu nemají žádné zvláštní pravomoci. Nemohou například nikoho legitimovat ani zadržet.

Nezávislí nacionalisté nejsou jedinou skupinou, která utváří hlídky, jež by dohlížely na bezpečnost. O jejich restart se pokouší i Dělnická mládež, mládežnická organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti. S jejich hlídkami mají v kraji zkušenost především v Duchcově, kde na jaře 2013 Romové napadli manželský pár. Dělnická strana, která do ulic hlídky vyslala, si od místních vysloužila podporu v komunálních volbách.