Student geografie na ústecké Přírodovědecké fakultě UJEP Miroslav Duda si splní svůj sen. Pojede se podívat do některé země, o které se při svém studiu učí. Umožní mu to stipendium ústeckého primátora, které ve středu dostal. Nebyl jediný oceněný student nebo profesor ústecké univerzity. Při slavnostním zasedání akademické obce se na pódiu střídaly známé tváře z řad studentů i profesorů.

Oceněný student se zabývá například znázorněním turisticky významných výhledových míst v Českém středohoří. Ale 20 tisíc ze stipendia by rád využil na zahraniční cestování. „Asi na Island. To je můj sen," prozradil.

Peníze další studenti dostali i od městských obvodů nebo třeba od starostky Trmic. Peníze dávají i zdravotní pojišťovny. „Přihlásily se nám samy," řekla mluvčí univerzity Jana Šiková.

Rektor René Wokoun zase ocenil nejlepší vědecké pracovníky. „Mnozí se zasloužili o rozvoj vědecko-výzkumné činnosti," uvedl rektor. Za vědeckou a výzkumnou činnost nejvyšší cenu dostal proděkan FŽP Pavel Janoš. Za uměleckou činnost rektor ocenil třeba Daniela Hanzlíka.