„Jireše do koše! Lucie se k nám chová líp! Tesařová na Hrad!“ Transparenty s podobnými hesly, troubení aut a fotbalových sirén, skandování hesel. To ve čtvrtek ráno kolem osmé hodiny zažila ústecká Pařížská ulice. Studenti zdejší obchodní akademie vstoupili do okupační stávky a v čase, kdy normálně začíná výuka, obsadili nejprve hlavní vchod a poté i schodiště školy. Vadí jim chování ředitele Romana Jireše a zároveň se obávají o jeho zástupkyni Lucii Tesařovou, kterou by chtěli za ředitelku. Stávku podpořila i část učitelského sboru.

„Za svou třídu mohu říci, že si na nás pan ředitel zasedl. Když jsme měli před Vánoci projektové dny, byla všude ledovka a nikdo se nemohl dostavit. Měli jsme největší absenci a pan ředitel nám za to řekl, že se nám ruší akce. Nastoupila větší kontrola, šikanoval nás, vyhrožoval. Podle naší třídy se nechová profesionálně ke svým žákům a mělo by se to zlepšit. Anebo by měl odejít,“ stěžovala si například studentka Maya Kateřina Martonová.

„Učitelé, kteří zkouší nové způsoby učení, dlouho nevydrží a jsou vyčleňovaní,“ řekl další ze studentů.

E-mail, kterým oznámila zástupkyně ředitele Obchodní akademie svůj odchod ze školy.E-mail, kterým oznámila zástupkyně ředitele Obchodní akademie svůj odchod ze školy.Zdroj: Deník/Jiří Škoda

Ředitel několikrát pronesl, že je to dobře řízená kampaň, provázaná se sociálními sítěmi, a zdůraznil, že problém vidí spíš jako generační. „Na škole máme ve sboru učitele mé generace, i té mladé. Také své zástupce jsem si vybral, aby zastupovali oba směry. Myslíte, že mám čas chodit do každé hodiny? Nemám, na to mám právě Lucii Tesařovou, proto jsem si ji zvolil,“ odpověděl studentům s tím, že se rozhodně nehodlá svých podřízených zbavovat.

Stávku podpořilo i osm kantorů. Nesouhlas s Jirešovým stylem vedení vyjádřili ve společném e-mailu. „Zástupkyně Tesařová je člověk na svém místě, zastávala strašně moc věcí, není problém za ní přijít, vždy vás vyslechne a najde řešení. Mě strašně mrzí, že to dospělo až sem, že děti musely vyjádřit svůj názor tím, že se nebudou učit,“ uvedla učitelka Blanka Čačaná.

Administrativní pochybení

Příčinou neshod mezi oběma členy užšího vedení akademie podle ředitele Jireše mělo být administrativní pochybení ve výkazech. „Já jsem jí ho vytknul, ale její chybu jsem takzvaně zahladil,“ vysvětlil později novinářům.

Sama Tesařová přiznala, že loni skutečně udělala chybu, která školu stála přidělení finančního příspěvku na asistenta pro studentku s nemocí motýlích křídel ve vážném stádiu. Uvedla, že to oznámila jak jemu, tak zřizovateli školy, a chtěla nést odpovědnost. Ředitel Jireš jí prý řekl, že to nebude řešit.

Studenti požadují návrat zástupkyně Lucie Tesařové a odchod ředitele Romana Jireše.Studenti požadují návrat zástupkyně Lucie Tesařové a odchod ředitele Romana Jireše.Zdroj: Jaroslav Vála

Tesařová je od 7. ledna na nemocenské. Reakci žáků i jejich rodičů prý nečekala. Rozeslala všem děkovný elektronický dopis, ale uvedla, že už není ochotná se do zaměstnání na akademii vrátit. Spolupráce s Jirešem pro ni není možná. „Už je prostě ředitelem příliš dlouho a žákům nevěří. Někdy se po nich vozí, jako by se jim mstil. Podle svých vlastních slov už učit nechce, protože ho to nebaví, a dělá to už jen kvůli penězům. Podle toho ta výuka vypadá,“ povzdechla si.

Jireš ve školství pracuje 31 let, ředitelem je od roku 1996. „Stávka je problém generační. My máme průměrný věk učitelů 56 let a někteří se nemohou sžít s moderním trendem. Já jsem spíš na jejich straně. Nelze to zjednodušit, je to problém celospolečenský,“ poznamenal.

Zároveň uvedl, že svá rozhodnutí projednává s vedením a nerozhoduje despoticky. „Jsem zastáncem pravidel, která se domluví se školskou radou, pedagogickým sborem a dodržují se. To je moje vize,“ dodal s tím, že stávku čekal od doby, co Tesařová onemocněla.