VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vědkyně a senátorka Eva Syková: ALS se stala známou, když ji onemocněl Gross

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - Amyotrofickou laterální sklerózu zpopularizovala výzva, při níž se celebrity polévaly ledovou vodou z kbelíku. Eva Syková ji zkouší léčit,

6.8.2017
SDÍLEJ:

s vědkyní a senátorkou Evou Sykovou jsem se setkal v ústecké kavárně. Měla schůzky s dvěma příbuznými lidí trpících nevyléčitelným smrtelným onemocněním amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Potřebovali poradit, co mohou pro nemocného udělat.

Onemocnění ALS znamená beznaděj, kterou si prožila také rodina expremiéra Stanislava Grosse. I jeho Eva Syková léčila. „Bohužel přišel pozdě a nedalo se mu již pomoci,“ vzpomíná bývalá ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky.

„Na nemoci ALS je nejsmutnější, že pacienti zatím nemají žádnou účinnou léčbu. Po vypuknutí choroby pacienti velmi trpí a dožívají se v průměru dvou až pěti let,“ povzdechla si.

Jak velký problém pro českou populaci tato nemoc znamená?
ALS je nevyléčitelné onemocnění postihující postupně všechny skupiny svalů. Pacienti mají nejprve pohybové potíže, potíže s jemnými funkcemi prstů, přichází porucha polykání, pacienti nemohou mluvit a jíst, nakonec selhává dýchání. U nás touto nevyléčitelnou chorobou trpí asi 700 pacientů. ALS se stala více známá od chvíle, kdy se v médiích objevila zpráva, že nemocí trpí expremiér Stanislav Gross.

Vy jste Stanislava Grosse léčila od roku 2012. Už mu nešlo pomoci?
Požádali mně o pomoc stejně jako profesora Martina Bojara, který studii v motolské nemocnici vedl. Bohužel již bylo pozdě. Pan Gross byl informován o naší klinické studii, ve které byly pacientům s ALS aplikovány kmenové buňky z kostní dřeně, ale podstupoval dlouho jakousi alternativní léčbu. Pokud by byl zařazen do studie v Motole, musel by přijít mnohem dříve, jak ho informovali jeho ošetřující lékaři.

Nyní jste sledovala jednoho pacienta z Ústí nad Labem. Můžete k tomuto případu říci více?
Bohužel, loni v říjnu zemřel. Přišel sice včas, ale problémem bylo, že trpěl souběžně ještě další nemocí a nemohl kmenové buňky dostat.

Jedinou pomocí pacientům s ALS je rehabilitace a pomůcky pro usnadnění péče. Původ choroby není stále znám. V čem byl přínos vašeho výzkumu v motolské nemocnici?
V Ústavu experimentální medicíny bylo na zvířecích modelech jednoznačně prokázáno, že podání lidských kmenových buněk z kostní dřeně vede k prodloužení života. Došlo ke zpomalení odumírání nervových buněk, ke zlepšení pohybových testů a ke zmenšení úbytku na váze. Proto byla Státním ústavem pro kontrolu léčiv schválena v roce 2012 klinická studie. Léčba probíhala v Neurologické klinice Fakultní nemocnice Motol. Naše klinická studie na 26 pacientech byla letos uveřejněna v prestižním americkém časopise Cell Transplantation. Ukazuje, že léčba pomocí kmenových buněk je bezpečná a u řady pacientů zpomaluje průběh choroby.

Před rokem vzbudil váš výzkum velkou pozornost. Váš tým si měl nechal za účast na studii od pacientů platit i víc než sto padesát tisíc korun za jednoho. Platbu za terapii kmenovými buňkami České televizi potvrdil například Petr David z Tachova. Jak se na tuto kauzu, která vyústila vaší rezignací na místo ředitelky Ústavu experimentální medicíny, díváte dnes?
Netušila jsem, že mě chtějí zdiskreditovat proto, že mám úspěch a pomáhám lidem. Pár lidí mě chtělo odstavit z vědeckého života. Prý jsme lákali z pacientů peníze. Byl to nesmysl. Nic takového se neprokázalo. Do nadace Buněčná terapie přispívali majetní pacienti, já osobně, řada dobrovolníků, politiků, lékařů a hlavně soukromých firem. Pouze zlomek darů byl od pacientů. Nadace byla jako obecně prospěšná společnost založena již v roce 2003 na opakované žádosti pacientů, kteří chtěli přispět na aplikovaný výzkum. Chtěla jsem pacientům pomoci. Já osobně, ani nikdo z lékařů, se na úkor pacientů neobohatil. Řada pacientů proto mohla z prostředků nadace dostat léčbu zcela zdarma.

Postupně se vás zastala řada odborníků a pacientů, proč jste na konec rezignovala na post ředitelky?
Vlak pomluv byl rozjetý. V ústavu jsem proto skončila, poté co jsem publikovala několik set článků v prestižních vědeckých časopisech a jsem jednou z nejcitovanějších českých vědeckých pracovníků. Nechtěla jsem svůj výzkum pouze úspěšně publikovat, ale hlavně pomáhat nemocným.

Jaké jsou dnes vaše plány?
Mám již penzijní věk, ale chtěla bych pokračovat ještě několik let v započatém výzkumu. Budu pokračovat v zahraniční spolupráci a doma ve výzkumu možná v privátní sféře. Chci pomoci pacientům nejen s ALS, ale také s poraněním míchy, mozku a Alzheimerovou chorobou. Jsou to témata, na nichž můj tým pracoval. Naše vědecké výsledky za 50 let mi nikdo nevezme. Těší mne, že u kolegů převažuje pozitivní hodnocení mé práce.

Jaký máte vztah k severním Čechám kromě toho, že jste tu nyní byla pracovně v Ústí nad Labem?
Sever Čech znám, protože manžel je z Litoměřic. Můj tchán Josef Syka pracoval na Báňských projektech v Teplicích. Jsou to krásná historická města. Pražáci vám mohou jenom závidět vaši přírodu. Kromě toho s jednotlivými místy jsem spojena i svou prací. Spolupracovala jsem s lékaři v ústecké nemocnici. Jeden ústecký lékař u mne i vědecky pracoval.

Nemoc očima manželky: „Po získání naděje můj muž pookřál“

S nevyléčitelným smrtelným onemocněním amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) se musela vyrovnat také Dagmar Řezníčková z Ústí nad Labem.

Nemoc postihla jejího manžela. Setkala se proto několikrát také s profesorkou Evou Sykovou. Hlavním průvodním znakem této nevyléčitelné choroby byla pro paní Řezníčkovou bezmocnost. Její manžel postupně ztrácel schopnost pohybu. Co je pro zdravé lidi všední záležitost, bylo pro něho stále těžším.

„Když jsme se dozvěděli o výzkumu profesorky Sykové, svitla nám naděje. Nakonec v programu léčby kmenovými buňkami manžel nebyl. O šanci manžela připravila druhá nemoc, o které do té doby nevěděl. Ale byli jsme v Praze u paní profesorky několikrát a setkali jsme se s upřímnou snahou. Paní profesorka zkoušela, co se dalo, i při omezených možnostech, které zbývaly. Před rokem někdo proti pracovišti profesorky Sykové rozpoutal špinavou kampaň. Když jsem ty nesmysly slyšela v televizi, tak jsem to nechápala. Vím, že to byly špinavé pomluvy,“ vzpomíná Řezníčková.

KRITIKA VEDLA K ODSTOUPENÍ

Senátorka Eva Syková před rokem rezignovala na funkci ředitelky Ústavu experimentální medicíny. Syková totiž čelila kritice kvůli léčbě kmenovými buňkami, na kterou si pacienti údajně museli připlácet stovky tisíc korun.

Řezníčková zdůraznila, že návštěvy v pražském výzkumném ústavu Akademie věd měly pro jejího manžela velký význam.

„Na vlastní oči jsem viděla, co dokáže naděje. Člověk v sobě probudí vnitřní sílu, o které neměl tušení, že ji v sobě má. I bez aplikace kmenových buněk jsem viděla, že manžel pookřál.“

Zda léčbou byla i samotná naděje, Řezníčková uvedla, že zkušenost je dvojí: „Pacienti, kteří mohli být zařazeni do programu a jejichž reakce lze nalézt na internetu, a příbuzní pacientů, kteří např. natočili i video, hovoří o pozitivním efektu kmenových buněk.“

ALS: amyotrofická laterální skleróza Je progresivní, fatální, neurodegenerativní onemocnění mozku, způsobující degeneraci a ztrátu mozkových a spinálních motoneuronů, tj. buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby. Kvůli tomu dochází k postupné svalové slabosti až atrofii. Mozek nakonec není schopen ovládat většinu svalů a pacient zůstává paralyzován, při zachování psychických a mentálních schopností. Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny.

Autor: František Roček

6.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 18 000 Kč

Pracovníci odvozu a recyklace odpadů Pomocný pracovník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Průmyslová 702, Chabařovice. , Náplň práce: zajištění třídění materiálu, pomocné údržbové práce, po zaučení případně zástup na pracovních strojích, vedení provozního deníku stroje, příprava a realizace běžné denní údržby techniky. , Požadujeme: spolehlivost, samostatnost. Výhodou: praxe v oboru. , Nabízíme: PP na dobu určitou 1 rok s postupným prodloužením na dobu neurčitou, stát se součástí zavedené obchodní společnosti významně podporující charitativní organizace, osobní rozvoj, zkušenosti, přátelský pracovní kolektiv, benefity: kulturní akce, vzdělávací kurzy, stravenky, životní a penzijní připojištění atd. , Životopis zašlete na e-mailovou adresu denisa.vlckova@metallplast.cz. Pracoviště: Metallplast - recykling, spol. s r.o. - úl, Průmyslová, č.p. 702, 403 17 Chabařovice. Informace: Denisa Vlčková, .

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 100 Kč

Mechanici a opraváři elektronických přístrojů Jemný mechanik v elektrotechnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Technologický park Knínice u Libouchce 55, u Ústí nad Labem., Náplň práce: jedná se o fyzicky nenáročnou práci při které je hlavní důraz na manuální šikovnost rukou, jedná se většinou o pájení drobných součástí při opravách elektroniky, práce v čistém moderním prostředí, vhodná pro muže i ženy, manuální praxe v podobném oboru výhodou. Skvělá pracovní příležitost. , Požadujeme: vyučení nebo základní vzdělání, čistý trestní rejstřík, odpovědný přístup k práci., Nabízíme: mzdu 100 - 110 ,- Kč/hod., zvláštní prémie, podnikové stravování, dovolenou navíc., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Albaczech progres s.r.o. 01, Velká Hradební, č.p. 482, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Jindřich Mráz, +420 725 820 094.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 14 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Pizzař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Mírové nám. č. p. 101/25, Ústí n. L., Náplň práce: příprava pizzy., Požadujeme: základní vzdělání + praxe v oboru popř. vyučení (možno i absolvent), turnusové služby (krátký/dlouhý týden)., Nabízíme: mzdové ohodnocení od 14 000,-, podnikové stravování, práci na HPP či DPP (dle dohody)., Kontakt na uvedené adrese (lépe po předchozí tel. domluvy), tel. čísle či e-mailu.. Pracoviště: Korbel food expres s.r.o. - provozovna mírové nám., Mírové náměstí, č.p. 101, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Gabriela Stehlíková, +420 777 089 122.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 18 810 Kč

Specialisté v oblasti organizace a řízení práce Referent/ka oddělení přestupků. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Úřad městského obvodu Ústí nad Labem - Střekov. , Předpoklady pro výkon funkce:, uvedené v ust. § 4 zákona č. 312/2002 Sb., (o úřednících) v platném znění:, " fyzická osoba, která je státním občanem České republiky, popřípadě fyzická osoba, která je cizím státním občanem s trvalým pobytem na území ČR, , " dosáhla věku 18 let,, " způsobilost k právním úkonům,, " občanská a morální bezúhonnost - za bezúhonnou se nepovažuje fyzická osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, nebo pro trestný čin spáchaný z nedbalosti za jednání související s výkonem veřejné správy, pokud se podle zákona na tuto osobu nehledí jako by nebyla odsouzena,, " výborná znalost českého jazyka., Požadavky pro uchazeče:, " minimálně středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou, případně vysokoškolské vzdělání, , " vítána praxe ve veřejných službách a správě, vítána znalost problematiky přestupkové agendy, případně podobné agendy projednávání orgány veřejné moci,, " výhodou zvláštní odborná způsobilost při přestupkovém řízení ve věci veřejného pořádku, občanského soužití a majetku,, " schopnost samostatného úsudku a rozhodování, příjemné vystupování, komunikativnost, flexibilita, dobrý písemný projev,, " znalost práce na PC - MS Office 2010 (Word, Excel, Outlook)., Náplň činnosti:, " agenda přestupků, " agenda vymáhání uložených a nezaplacených pokut a nákladů řízení, Písemná přihláška k výběrovému řízení musí obsahovat tyto údaje uchazeče:, , " Název příslušné funkce, " Titul, jméno, příjmení, " Datum a místo narození, " Státní příslušnost " Adresa trvalého pobytu, " Číslo občanského průkazu , " Datum a podpis uchazeče, K přihlášce je nutno doložit tyto doklady:, " Strukturovaný životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních, odborných znalostech, dovednostech týkajících se správních činností a uvedením kontaktů, zejména emailové adresy a telefonního čísla,, " Výpis z evidence rejstříku trestů, ne starší než 3 měsíce (u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud takový doklad domovský stát nevydá, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením),, " Ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., Pracovní poměr: na dobu neurčitou., Předpokládaný nástup: 1. 9. 2018, případně dle dohody., Platové zařazení: V souladu s příslušnými právními předpisy - nařízení vlády č. 222/2010 Sb., o katalogu prací ve veřejných službách a správě, a nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě v 10. platové třídě., Lhůta pro podání přihlášky : nejpozději do 20. 8. 2018 - 12.00 hodin., Způsob podání přihlášky: , osobně v podatelně ÚMO Ústí nad Labem - Střekov,, nebo , písemně na adresu: ÚMO Ústí nad Labem - Střekov, Národního odboje 794/15, 400 03 Ústí nad Labem, v zalepené obálce zřetelně označené:, NEOTVÍRAT - "VŘ Referent oddělení přestupků", s uvedením jména, příjmení a adresy uchazeče.. Pracoviště: Statutární město ústí nad labem - městský obvod ústí nad labem - střekov, Národního odboje, č.p. 794, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Ivana Voldánová, +420 475 273 914.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nadměrný náklad. Ilustrační foto

Přes Velemín a Bystřany projede souprava s nadměrným nákladem do Trmic

Předání nových monitorů dechu v děčínské nemocnici.

Miminka v Masarykově nemocnici ohlídají nové monitory dechu od Nadace Křižovatka

Bídná úroda: bude méně máku i obilí, řepka si polepší

Severní Čechy - Letošní úroda bude nižší než pětiletý i desetiletý průměr. Hlavním viníkem je již druhým rokem trvající sucho. Ze základních plodin se sklidí výrazně více pouze řepky. 

Motorkář se při bouračce těžce zranil, zasahovat musel vrtulník

Těchlovice - K vážné dopravní nehodě došlo v úterý krátce před půl druhou odpoledne u Těchlovic.

AKTUALIZOVÁNO

V Chomutově se s vojenskými poctami rozloučili s vojákem, který padl na misi

Chomutov /FOTOGALERIE/ - „Martine, v našich srdcích zůstaneš navždy jako hrdina,“ zaznělo od blízkých přátel při posledním rozloučení.

FOTO: Břišní tanečnice pobavila Malý Hamburk. Tancovala na hit AC/DC

Ústí nad Labem - Další kolo koncertů v Městských sadech odstartovala v neděli odpoledne pop-rocková kapela Sabrage z Pardubic. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT