Místo kravat rozhalenky. Velitelé směn rozvážejí strážníkům vodu na osvěžení. Hlídky mají častější přestávky. Vedení ústeckých složek, kde mají předepsanou výstrojovou kázeň, tropické teploty přiměly na její regulaci.

Častější přestávky

Kdo musí za jakéhokoliv počasí pracovat v předepsané uniformě, jsou ústečtí strážníci.

„V těchto horkých dnech jsme strážníkům místo kravat dovolili nosit rozhalenky. Velitelé směn hlídky v terénu zásobují vodou, aby její členové dodržovali pitný režim. Také strážníci mají častější přestávky na odpočinek," řekl zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Další složkou, kde její členové musí dbát na výstrojovou kázeň, je ústecká policie. Zástupce vedoucího okresního ředitelství Jan Vrba uvedl, že vnímají zhoršené klimatické podmínky, ve kterých musí policisté sloužit.

„Dáváme jim častější přestávky v těchto tropických dnech. Policisté mají k dispozici tekutiny, aby měli dostatečný pitný režim. Například v rámci uniformy mohou více využívat baret, který nemusí mít na hlavě, ale za výložkou," uvedl Josef Vrba.

Kvůli tropickému počasí přijal nutná opatření u řidičů autobusů a trolejbusů ústecký dopravní podnik.

Mluvčí Magda Pejšová uvedla, že řidiči nemusí například nosit košile. „U neklimatizovaných kabin trolejbusů mohou mít při dodržení určitých bezpečnostních podmínek otevřené dveře. Také máme letní uniformy, jejíž součástí jsou krátké kalhoty," řekla Magda Pejšová.

Řidiči bez kravat

Uvolněnější výstrojovou kázeň mají i řidiči společnosti BusLine, která zajišťuje mimoměstskou autobusovou dopravu do okolních obcí Ústecka.

„U nás máme ve vnitřních předpisech, že řidiči nemusí nosit kravaty, když denní teplota přesáhne pětadvacet stupňů. Zásobování řidiče tekutinami řeší jednotliví vedoucí středisek operativně podle potřeby," uvedla PR managerka společnosti Nikola Bradíková.

Kateřina Šubová, mluvčí Českých drah, řekla, že i jejich zaměstnanci mají úlevy, když denní teploty dosahují tropických hodnot.

„Průvodčí nemusí nosit kravaty a mohou mít rozepnutý horní knoflíček u košile. To platí jak u mužů, tak i u žen bez rozdílu. Ženy, když mají sukni, nemusí mít předepsané silonky. Co se týká obuvi, tak musí být černé barvy a musí mít pevnou špičku a patu. To je z bezpečnostních důvodů. Zda si vezmou čepici, to záleží pouze na nich," řekla Kateřina Šubová.