Před několika lety popisoval v Deníku Josef Kašpar, jak vyráběl ze dřeva pohádkové postavičky na své zahradě, aby je později vystavil podél cesty v Pohádkovém lese z Vaňova do Dolních Zálezel. Hodně lidí už to místo zná, červený autobus číslo 15 staví u hřbitova, auto zaparkujete kousek dál.

Chtěl jsem černého Krtečka ukázat vnoučkovi, ale šikovný důchodce za plotem mne upozornil, že několik postaviček v lese už nenajdete. "Neptuna jsem musel předělat, byl už značně polámaný. Krtka poškodil padající strom, kamzík přišel o hlavu, had dlouho nevydrží. Rád bych přidal novou postavičku do sbírky, ale koronavirus mě drží doma," svěřil se amatérská řezbář.

Hnědý koník nenápadně pokýval hlavou, několik dvojic s rouškami na obličeji vkročilo do říše snů. Štíhlý myslivec pochválil medvědici, vodník žaloval zbojníkovi, že si zase někdo půjčil jeho pentličku. Manka se chlubila Cipískovi, že dostala od pětiletého kluka žluté vajíčko, a to ještě nebyly Velikonoce.

Červená Karkulka slibovala vlkovi čokoládového zajíčka, moudrá sova předčítala Fíkovi příběh o Cimrmanovi v Ústí. Nevěříte? V pondělí tam určitě bude kraslic víc, vždyť počasí má být o Velikonocích přímo procházkové. Pospěšte si, nebo zaváháte. Liška se už zaběhla, jezevec zmizel, drak odletěl neznámo kam.

Letošní Velikonoce budou s rouškou, ale přeci nebudete sedět doma.
 
Miroslav Vlach