Objekt by měl nově fungovat jako obecní dům. „V přízemní části je navrhován obecní úřad s poštou, v patrové části pak funkce obecního domu s kavárnou, knihovnou, multifunkčními sály a učebnami, ordinací lékaře, dvěma byty a prostory pro technické zázemí a pracovníky obce,“ řekl architekt Jan Hrouda a dodal: „Cílem návrhu je vtisknout domu měřítko obce a člověka, transformovat jeho strohou architekturu ve více živý a přívětivý dům. Hmota domu je proto očištěna o některé vestavby a přístavby a naopak je doplněna nová vertikální dominanta "hodinové věže", bod významu a nové orientační místo středu obce.“

Součástí  návrhu je také práce s navazujícím veřejným prostorem, kde vznikají důstojné vstupy, zastřešený "amfiteátr" a především plnohodnotné náměstí s mobiliářem, stromy a protékajícím potokem na místě dnešní asfaltové plochy parkování. „To je nově vymístěno za dům a na jeho dvůr. Celek obecního domu a náměstí tak vytváří nové centrum obce, které dnes zcela chybí,“ sdělil architekt Hrouda.

close Středisko služeb ve Velkém Březně. info Zdroj: Deník/ Jan Pechánek zoom_in Středisko služeb ve Velkém Březně.

Obecní dům by posunul obec hodně dopředu myslí si vedenÍ Velkého Března. „Přirozené centrum totiž ve Velkém Březně chybí. Nemáme zatím úplně prostory, kde by se mohla scházet veřejnost, třeba klub seniorů nebo šachisté. Ne vše může být vždy ve škole,“ uvedla starostka Velkého Března Zuzana Mendlová.

Obec areál koupila za osmadvacet milionů korun z úspor. „Domluvili jsme se s majitelem, že to zaplatíme natřikrát bez navýšení. Letos tedy dvanáct milionů a v dalších dvou splátkách po osmi milionech. Rozpočet obce na jeden rok je zhruba šedesát milionů korun,“ doplnila starostka.

Kdysi ve středisku byly výrobní a skladovací prostory. To se psala 80. léta minulého století. A kdy začne zrekonstruovaná budova sloužit lidem? „To je vždy velká neznámá. Máme architektonickou studii, nyní nás čeká studie energetická. Dalším krokem bude projektová dokumentace a stavební povolení, následně shánění dotací na projekty. Budeme rádi, když vše bude do šesti let,“ řekla Mendlová.

Mohlo by vás zajímat: Dopravní uzavírky: komplikace pod Větruší, v Krásném Březně i v centru Ústí

Rekonstrukce Výstupní ulice v Ústí nad Labem. | Video: Martin Mudroch