Ve filmu uvidíme takové hvězdy, jako jsou Michael Caine, Ben Foster, Til Schweiger, Matthew Goode nebo Sophie Loweová. Podle režiséra Petra Jákla nejde o film o husitských válkách, které si s Žižkou nejčastěji spojujeme. Tvůrci se místo toho snažili popsat zrod nikdy neporaženého bojovníka. Spolu s filmem se na pult knihkupců dostává publikace Jan Žižka – příběh filmu Petra Jákla. Členy týmu, který přivedl knihu na svět, je i David Surý a Jiří Svoboda z grafického studia Imagine Media, které se kromě jiného zaměřuje na výpravné knihy o Českém středohoří a Krušných horách.

close Plakát k filmu o Janu Žižkovi. info Zdroj: bioscop.cz zoom_in Právě obdiv ke krajině Českého středohoří stál na počátku dvouletého knižního projektu, který v sobě ukrývá mnohem víc než jen text, fotografie a kresby. Na začátku spolupráce stál Karel Svoboda z nakladatelství Bohemica Books, který pozval do svého youtube pořadu Na Knoblošce Jiřího Svobodu. Nejde o žádnou příbuzenskou vazbu, ale prostou shodu příjmení. Pořad se natáčí na Litoměřicku, v místní osadě nedaleko vínem proslulých Velkých Žernosek.

Samotná publikace není jen klasickou knihou o filmu, obsahuje také celou řadu novátorských prvků. „Kniha sama o sobě je zpracována originálním způsobem. Knižní desky jsou potažené skutečným plátnem a doplněné plastickou ražbou. Kniha je vytištěna na speciálním papíře. Použili jsme moderní verzi gotického písma a titulkové písmo je dokonce kreslené ručně, speciálně pro tuto knihu. Ruční práce je spojena i s dalšími grafickými prvky, například u předělových stran,“ prozrazuje detaily vzniku knihy David Surý.

Rozšířená realita

Součástí knihy je takzvaná rozšířená realita. V knize je na třinácti místech značka, kterou umí přečíst aplikace mobilního telefonu, a ta pak čtenářům zpřístupní další zajímavý obsah. Rozšířená realita se speciálními kódy činí z publikace o 304 stranách unikátní záležitost. Jejím přečtením totiž zážitek z knihy nekončí. Do aplikace se budou průběžně přidávat další interaktivní prvky, které čtenářům zpřístupní další podrobnosti, například další fotografie, které se do papírové verze nedostaly. Totéž platí například o vystřižených filmových scénách nebo 3D objektech, které si můžete libovolně zvětšovat a detailně prohlédnout. Aplikace je zdarma a je dostupná pro mobilní telefony a tablety s operačním systémem iOS a Android.

„Součástí rozšířené reality je audionahrávka o historických souvislostech namluvená panem Jaromírem Medunou. Konkrétně z Českého středohoří je tam zmíněn hrad Kalich, důležitá stavba z doby Jana Žižky. Hrad postavil, aby chránil svou rodinu. Při výstavbě využil na svou dobu převratné opevňovací prvky. Hrad měl odolat dělostřelecké palbě, která se v té době rychle zdokonalovala,“ řekl Jiří Svoboda, který je zároveň spoluautorem historické části knihy a fortifikaci hradu Kalich považuje za projekt evropského významu.

| Video: Youtube

Zdroj: YouTube/Totalfilm.cz

Film se natáčel i na Dolském mlýně v Českém Švýcarsku, úvodní bojová scéna se odehrává v lomu Mořina na Karlštejnsku, který je známý jako Velká Amerika. Film v závěru připomíná, že Žižka je jedním ze sedmi nikdy neporažených válečníků.

Film se odehrává kolem roku 1402, což je období, z něhož máme o Janu Žižkovi jen naprosté minimum ověřitelných historických informací. „Ve filmu, a tedy i v knize najdete dokonce tři české olympioniky – Romana Šebrleho, Davida Svobodu a Lukáše Krpálka. Díky vynikající fyzické kondici si tito sportovci zahráli hlavně v náročných bojových scénách,“ dodává David Surý.

Kniha byla vydána v limitované číslované edici v nákladu 5000 kusů. Každý výtisk je tedy sbírkovým unikátem, čemuž odpovídá jeho cena. Kniha stojí 2790 Kč a pokud byste zatoužili po knize s podpisem režiséra Petra Jákla, zaplatíte 9990 Kč. Pro zahraniční trh se chystají další jazykové mutace.