Několik desítek vodomilů vstoupilo do osvětleného sálu, kde mohli obdivovat dobové fotografie, vzácné písemnosti, medaile, reprezentační dresy, stará pádla a několik ukázkových lodí. Ústřední postavou však byl Zdeněk Pecka, několikanásobný mistr republiky, úspěšný olympionik, dlouholetý trenér Václava Chalupy, ředitel račického kanálu, sportovec gentleman. Vysoký muž odpovídal na otázky hostů a pózoval před objektivy.

První loď

„V roce 1874 byl založen veslařský klub nesoucí název Rederklub Regatta. Následně za 150 zlatých byla zakoupena první loď. Po deseti letech se dostavil první sportovní úspěch, vítězství v Drážďanech. V roce 1889 byl založen spolek Ruderverein Aussig. Původní loděnice byla v Kramolech, teprve v roce 1901 byla postavena nová loděnice ve Vaňově," vysvětluje dokumentarista Janák.

„Tady na té fotce jsem já," konstatuje Jaroslava Pokorná a hned se přidávají další. Paní Libuška Kunertová se přiznává, že byla pětkrát republikovou mistryní kolem roku 1960-65, Ivona Kopadková má doma také jeden titul z roku 1970.

Zažili dost

Nestor veslařů Jindřich Janus se jenom směje. Na vodě si toho také zažil dost a dost. Je mu neuvěřitelných 88 let a stále denně dochází do loděnice, aby si dal na trenažéru svých 500 metrů. „Na polici mám 12 pohárů ze soutěží veteránů, tak se musím snažit. Bolí mě rameno, nevím jestli letos nevynechám," vysvětluje sympatický muž.

Přítomen je i předseda TJ Chemička Miroslav Lála, předseda oddílu veslování Jan Přibyl a další. Ti dříve narození se zde setkávají s kamarády, listují v paměti a vzpomínají na mládí. Stále je to táhne k vodě, kde předávají zkušenosti těm nejmladším. Třeba je bude motivovat olympijská medaile z roku 1972, kterou přivezl z Mnichova Karel Neffe. Ve vitrině se leskne jako zlatá.

Pro děti připravil Petr Janák na 22. února závod na trenažérech o ceny, tak se zapojte a ukažte, že máte kuráž. Veslařskou tradici tu máme, ale je to pěkná dřina.