Vozidlo, které sedm štěňat a šest koček přepravovalo, kontrolovali inspektoři společně s celníky na Litoměřicku. „Některá přepravovaná zvířata nebyla zdravotně způsobilá k přepravě, zásilka navíc nesplňovala požadavky evropské legislativy pro obchodní přesuny zvířat,“ uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček s tím, že zásilku pozastavili a zvířata předali registrovanému útulku. „Psi a kočky směřovali z Bulharska přes území České republiky do Německa,“ uvedl dále Vorlíček.

Všech třináct zvířat sice mělo pasy a bylo označeno čipem, v některých pasech však chyběl údaj o majiteli zvířete. K zásilce nebylo vystaveno ani povinné veterinární osvědčení pro přesun do Německa.

Inspektoři SVS zjistili, že jeden ze psů, štěně barzoje, je ve velmi špatném stavu, apatický, ležící na boku, neschopen stát a samostatně se pohybovat. „Další pes vykazoval známky anaplasmosy, infekce přenášené klíšťaty, a jedna kočka měla příznaky hnisavého zánětu očí. Nemocná zvířata jsou v současné době léčena,“ dodal mluvčí Vorlíček.

Ve správním řízení hrozí přepravci za přestupek sankce až do výše jednoho milionu korun a vedle toho se rovněž řeší postih za týrání zvířat při přepravě.

„Proto SVS rozhodla, že zadržená zvířata budou vydána novým majitelům až poté, co se zlepší jejich zdravotní stav, který umožní přepravu, budou doplněny veškeré chybějící dokumenty k zásilce a ověřena povinná vakcinace proti vzteklině,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.