Na amnestii se také připravují ústečtí policisté a strážníci. „V následujících dnech se budeme více zaměřovat na restaurace, do kterých by mohli propuštění zamířit a oslavit amnestii. Je to z toho důvodu, aby nedocházelo k případným konfliktům mezi hosty," uvedl zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Podle předsedy Krajského soudu v Ústí nad Labem Milana Kohoutka je prioritou okamžitě zajistit prověření použití amnestie u osob ve výkonu trestu odnětí svobody. „Rozhodovat se o případech bude většinou ve věznicích, bez ohledu na pracovní dobu soudců a administrativních pracovníků," uvedl Kohoutek.

Čtěte také: Jeden z prvních amnestovaných: Byl to výbuch euforie

Ti, na které se vztahuje amnestie, obdrží po krátkém jednání usnesení, že odsouzený je účasten amnestie prezidenta republiky a promíjí se mu zbytek nevykonaného trestu odnětí svobody.
Odsouzený a přítomný státní zástupce musí prohlásit, že se na místě vzdávají práva stížnosti. Nelze hypoteticky vyloučit ani to, že bezdomovec nebude chtít opustit teplé vězení a vznese stížnost, poté bude moci v teple vězení zůstat.

S propouštěním amnestovaných začala jako první věznice v Teplicích. Dvě vězeňkyně byly podle generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala vůbec prvními propuštěnými v republice.

V souvislosti s amnestií je ostře sledovaná kauza severočeských konkurzů, tzv. kauza Berka. Že může amnestii podléhat většina obvinění v rámci kauzy Berka připustila ve středu i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

„Pokud jde o tzv. kauzu Berka, z předběžných zpráv víme, že by se na něj amnestie měla vztahovat. Soud v Táboře by měl jednat o tom, zda bude v kauze zastaveno amnestií pravomocně neskončené trestní stíhání," řekla Irena Jeřábková, mluvčí Krajského soudu v Ústí.

U tohoto soudu pracoval soudce Jiří Berka, jeden z obviněných v kauze údajně podvodných severočeských konkurzů. Berka tak nejspíše bude opět moci soudit a ještě k tomu dostane ušlý plat za osm let v řádu milionů korun.

Jednání o kauze Berka začne do týdne. Během ledna by mělo být v této nekonečné kauze jasno. „Vše je žalováno jako jeden pokračující trestný čin, byť ve dvou obžalobách podaných v různých letech. Zda amnestii bude nakonec podléhat celá kauza nebo jenom její starší část, bude záležet na výkladu strohého textu prezidentské amnestie," dodala Jana Kurešová.

Věznice – stav vězňů – amnestie
Ústecký kraj:
Teplice: 156 127
Litoměřice:       303 47
Drahonice:      296 113
Nové Sedlo:     421 126
Bělušice:        704 102
Všehrdy:        557 222
Liberecký kraj:
Stráž p. R.:    874 376
Liberec:          395 138
Rýnovice:   520 152