"Celkem jsme během neděle vyjížděli devětkrát. Většina výjezdů byla do Teplic, kde jsme třeba pomáhali poté, co vítr shodil velkou anténu na střechu domu Na Valech. U nás v Proboštově jsme měli největší zásah hned ráno, kdy vítr poškodil část střechy na domě rodiny Mouchových," uvedl Ivo Seidl, velitel dobrovolných hasičů z Proboštova v pondělí ráno po sedmé hodině.

Hned poté se chopil motorové pily a začal likvidovat spadlý mohutný jehličnan u parkoviště za proboštovskou radnicí. Během neděle hasiči po celé republice zaznamenali více než sedm tisíc technických výjezdů, zatímco běžně mají takových výjezdů 150.

Fotogalerie: Likvidace vyvrácených a polámaných stromů v Teplicích

V Ústeckém kraji hasiči zajížděli k 578 událostem způsobeným větrnou smrští. V 380 případech to byly popadané stromy a větve na silnice, dráty vedení, železniční tratě, 196 výjezdů bylo na uvolněné plechy, střechy, billboardy a další materiál. Ve dvou případech hasiči odčerpávali vodu (sklep, laguna na silnici).

"V okresu Ústí nad Labem vyjely hasičské jednotky k 53 vyvráceným a zlomeným stromům a 25 dalším událostem," doplnil mluvčí hasičů Lukáš Marvan. 

Odstraňování následků vichřice a také sčítání škod tak bude stěžejním tématem pondělí. "Máme na starosti řez a kácení stromů a tak jsem už v neděli odpoledne vyrazila do terénu, abych věděla, co mě v pondělí čeká. Nebude toho opravdu málo málo a to jsme prošli jen Klíši," povídala Monika Králová z obvodu město v Ústí nad Labem.

Vichřice si pohrávala s popelnicema ve Všebořicích. | Video: Deník/Radek Strnad

Dle předběžných informací vítr poškodil střechu Muzea města, u ZŠ Vinařská vítr povalil vjezdovou bránu, v ZŠ a ZUŠ Husova je poškozená střecha.

Rozbitá okna hlásí ZŠ Pod Vodojemem a Fakultní ZŠ, okna a střecha jsou poškozené v ZŠ Školní náměstí. Vyvrácené stromy poničily ploty v MŠ Dobětice a MŠ Pohádka, V MŠ Škroupová utrhl vichr stříšku nad vchodem.

Škody jsou také v domovech seniorů. Na Bukově vítr strhl plechy ze střechy a tašky z přilehlého objektu, ve Velkém Březně byla povalena část plotu a Vítr poškodil i střechu v Corsu, strhl strom na Větruši a srážel větve stromů na hřbitovech.

Linky ústecké MHD dle ředitele Libora Turka jezdily během neděle a pondělí dne téměř bez komplikací. Docházelo pouze k několikaminutovým zpožděním, a to kvůli čekání na úklid komunikací od spadlých stromů. Lanová dráha na Větruši byla celý den mimo provoz.

Vítr se nevyhnul ani ústecké zoo. Situaci popisuje Nikola Roštejnská, která byla v neděli od rána v zoo přítomna díky své víkendové hlavní službě.

„Hned po příchodu do práce jsem zaznamenala velkou desetimetrovou vyvrácenou ceduli u bazénu s tuleni, která je věnována informacím o tuleních včetně interaktivních prvků, kostry tuleně a digitálních stopek. Další škody jsme objevovali průběžně v areálu zoo, jednalo se o spadlé větve ze stromů či další cedule a jmenovky, které povalil a strhal vítr. Ihned dorazili pracovníci provozního útvaru, kteří vzniklou situaci řešili. Po dohodě s ředitelem zoo Romanem Končelem jsme se rozhodli zoo z bezpečnostních důvodů na celý den uzavřít,“ dodává.

close Vítr napáchal škody i v ústecké zoo. info Zdroj: Věra Vrabcová zoom_in

Největší škody, které se týkaly expozic pro zvířata, vznikly v horní části zoo. „Zaznamenali jsme odfouklé šablony na střeše stáje pro žirafy a nadzvednutou a prasklou střechu u stavby pro gepardy poblíž horního vchodu,“ popisuje vedoucí úseku údržby Libor Ipser.

Na komory pro dravce spadl strom, další se rozštípl u výběhu lemurů, větve popadaly v celém areálu zoo, ale žádná naštěstí nezasáhla ploty či stavby. "Žádným zvířatům se u nás nic nestalo, pouze některé druhy jako třeba žirafy musely zůstat ve stájích, byly neklidné. V Centru pro zvířata v nouzi, které spadá pod naši zoo, ale je situováno v městské čtvrti Severní Terasa, spadly na plot dvě velké větve,“ dodává Ipser.

Zoo je v pondělí 30. října již otevřena v běžné době, tedy od 9.00 do 17.00 hodin, odklízení listí a spadlých větví se věnuje zahradnický úsek v průběhu dnešního dne.

ČEZ evidoval po vichřici asi půl milionu domácností bez proudu. Do nedělního večera odstranil poruchy u 250 tisíc odběratelů. Během noci se podařilo odstranit další poruchy. "Počasí se umoudřilo a i díky tomu se nám daří poruchy opravovat, nové nepřibývají," uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová s tím, že v Ústeckém kraji je nejhorší situace na Děčínsku.

Energetici předpokládají, že opravy všech škod budou trvat ještě několik dnů. "Předpokládáme, že budeme během dne postupně kalamitní stav rušit tak, jak se nám bude dařit odstraňovat poruchy a připojovat odběratele zpět k distribuční soustavě," uvedla Holingerová s tím, že zatím trvá kalamitní stav v osmi krajích včetně Ústeckého.

Problémy na železnici přetrvávají v horských a podhorských oblastech Krušných hor a Libereckého kraje. Obnovení provozu České dráhy předpokládají během ranních nebo dopoledních hodin. Řekl to mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. 

V pondělí by měl vítr postupně slábnout. Na horách však i nadále hrozí prudké nárazy větru o rychlosti až 90 km/h. Ve výškách nad tisíc metrů bude celý den mrznout. I nadále se mohou vytvářet sněhové jazyky.