Na šedesát studentů se před 16. hodinou v jeden okamžik zastavilo, jakoby zamrzlo v pohybu (freezing = zamrznutí), a organizátoři i média pak sledovali reakce kolemjdoucích.
Ty se pohybovaly od nezájmu přes údiv až k rozčílení a šoku. Ten zažil svědomitý řidič autobusu, když mu dva studenti „zamrzli“ přímo na přechodu.
„Nebál jsem se, že zakročí policie. Spíš jsem měl obavy o účastníky, aby neskončili pod koly,“ přiznal Jakub Merle z Ústí, pořadatel freezingu.
„Co by to bylo za akci, kdyby si jí nikdo nevšiml. Účelem bylo vyvolat reakce – a to se povedlo,“ řekl účastník happeningu.
Původně vše mělo začít asi o 20 minut dříve. Zatímco ale Jan Kubata na mítinku ODS na Mírovém náměstí vyzýval „Podpořte Jana Zahradila u voleb“, a pak nudil jakýsi orchestr, v Revoluční bylo freezingově mrtvo.
Pro řadu Ústečanů v tu chvíli byl zajímavější modrý mítink. „Jo, jdu tam. Dávají zadarmo chlebíčky,“ tvrdil mladší Ústečan.To, že Revoluční zamrzla později, zavinil zdravotní kolaps. „Studentka, která se měla freezingu zúčastnit, zkolabovala cestou sem, poblíž polikliniky. Nejspíš to bylo kvůli velkému dusnu,“ řekl později Jakub Merle.
„Kolaps“ hraný se odehrál při samotném freezingu v Revoluční. Před výlohou hodinářství se v okamžiku, kdy ostatní studenti zamrzli, sesunula k zemi jejich spolužačka. Kamarádi byli kolem ní v různých pozicích. Jeden jakoby házel plechovkou, další stáli na jedné noze. Nehýbali se. Zajímavé, ale i smutné, bylo, že na rušné ulici nikdo z kolemjdoucích o dívku ležící na chodníku nejevil zájem.
Až když jsme na ni dva romské mladíky upozornili, zabrali. „Co myslíš, je hezká?,“ odkryl jí jeden vlasy z obličeje.
„Bylo to zajímavé,“ pochvaloval si akci studentů Milan Morava, přihlížející ústecký hudebník.
Opačného názoru – a blízko ke kolapsu srdce – byl ale zmíněný řidič ústeckého autobusu. „Jak mám jezdit včas?!,“ zlobil se. A co by asi říkal ještě, kdyby věděl, že k nám freezing přišel z USA?