„Jedná se o cenu dosaženou v žebříčku SMIR (Space Models International Ranking), který sčítá výsledky jak ze všech proběhlých mistrovství, tak všech světových pohárů, a mám z ní, samozřejmě, obrovskou radost,“ popisuje svoje pocity studentka hned dvou ústeckých fakult najednou.

Viktorie Tržilová je ve 2. ročníku studia fakulty zdravotnických studií, kde navštěvuje obor Porodní asistentka, a zároveň v 1. ročníku studia oboru Český jazyk pro média a veřejnou sféru na pedagogické fakultě.

S raketovým modelářstvím začala Viktorie v šesti letech, kdy ji k tomuto netradičnímu sportu přivedla její první učitelka, manželka několikanásobného mistra světa v raketovém modelářství Bedřicha Pavky. Ten je, ostatně, od prvopočátku jejím trenérem. „Postavila jsem pár prvních raket a již nebylo cesty zpět. V Raketomodelářském klubu Krupka jsem již téměř 15 let,“ říká s úsměvem aktuálně nejlepší modelářka světa.

Poprvé se Viktorie Tržilová dostala do národního týmu v roce 2012, a to na mistrovství světa na Slovensku; v té době ještě jako junior. Od té doby se pravidelně účastní střídajících se mistrovství světa a Evropy, na která se kvalifikuje v rámci mistrovství ČR i mistrovství světových. Za svůj největší úspěch považuje titul mistryně světa získaný v roce 2016 na Ukrajině.

„Studium na ústecké univerzitě považuji za velmi přínosné, protože mi umožňuje realizovat i moje mimosportovní životní cíle. Kromě studia Porodního asistentství se celkově snažím také rozšiřovat své jazykové schopnosti, které mi pomáhají jak v komunikaci na mezinárodních soutěžích, tak v mé práci pro studentskou organizaci ESN Ústí nad Labem, kde působím na pozici HR managera,“ uzavírá Viktorie.
 
„Viktorii Tržilové srdečně gratuluji a přeji jí mnoho dalších úspěchů na poli raketového modelářství i při studiu na naší univerzitě. Jsem pyšný, že studenti, jako je ona, studují právě naši UJEP,“ říká rektor UJEP, doc. Martin Balej.

Jana Kasaničová,
tisková mluvčí UJEP