Vítání občánků již nejspíše nebude v režii reklamní společnosti Darothore, která je spojovaná s ústeckou ČSSD. Podle informací Ústeckého deníku se ji ústečtí radní v pondělí rozhodli vypovědět smlouvu. Firma má skončit již ve čtvrtek.

Město je na oficiální informace skoupé. „Budeme o všem informovat na páteční tiskové konferenci," řekl v úterý Deníku mluvčí města Karel Rouč. Tam by město také mělo sdělit, jestli a jak bude akce pokračovat dál.

Kolik stojí vítání občánků?

Společnost Darothore měla s městem smlouvu na pořádání Vítání občánků na léta 2012 až 2014. Celkem za to měla získat 5,22 milionu korun. Každé prvorozené dítě ústecké matky mohlo získat šek na 5 tisíc korun, matka květinu a dárek. Z údajů, které získal Jaroslav Haidler, plyne, že do loňského podzimu občánci dostali 615 tis. Kč, pořádání akce a propagace stálo 1,72 mil Kč.

Vítání občánků je pro vedení města dlouhodobě ožehavé téma. Jako jeden ze svých volebních taháků ho měla vítězná ČSSD a nakonec ho svěřila Darothore, která právě s touto stranou bývá spojována. Podle kritiků se jedná o akci za nevýhodných podmínek. Firma se v úterý nevyjádřila.

Loni zvolený krajský zastupitel Jaroslav Haidler totiž na podzim zjistil, že vítání občánků stálo přes dva miliony korun. „Agentura spolkla 1,74 milionu korun, zatímco uvítaní občánci pouhých 615 tisíc," uvedl Haidler.

Podal proto trestní oznámení na policii. „Dáváme dohromady podklady a intenzivně se tímto trestním oznámením zabýváme," uvedla mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Vítání občánků bylo určeno pro rodiny dětí, které se ústecké matce narodily jako první. Kdo měl zájem, musel se osobně zaregistrovat na magistrátu, či žádost poslat poštou. Každá matka pak dostala květinu, dárkový šek na nákup věcí pro dítě v hodnotě 5 tisíc korun a drobný dárek.

V počátcích se konalo ve stísněném informačním centru a matky stály dlouhou frontu na Mírovém náměstí. Později se akce přesunula do kulturního domu.