Na druhém místě ve volbách do zastupitelstva města skončilo hnutí PRO! Ústí s 8 zastupiteli (16,97 % hlasů), na třetím pak Ústecké forum občanů (UFO) s 5 zastupiteli (11,78 % hlasů). ODS získala 4 zastupitele, Vaše Ústí 3, KSČM 3, Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD) 3, hnutí PRO Zdraví a sport 2. K urnám dorazilo 32,63 procenta voličů.

"Jsme obrovsky vděční všem, co přišli k volbám, všem, co nás volili. Děkuji všem svým kolegům i své rodině. Za námi je první kolo a teď začíná daleko důležitější část, a to domluvit se tak, abychom pro toto město mohli udělat něco užitečného," reagoval lídr hnutí ANO Petr Nedvědický.

Volební výsledek kolem 12 procent rozradostnil příznivce UFO ve štábu v K klubu DDM. “Pro nás je to opravdu úspěch, je to takové vysvědčení od voličů. Náš volební program je jasný a toho se chceme držet i nadále,” řekla primátorka Ústí a volební jednička hnutí Věra Nechybová. Zda ale bude UFO hrát významnější roli, záleží na tom, jak vítěz ANO 2011 složí na magistrátě koalici.

Důvod k oslavám nemají komunisté. Očekávali výsledek mnohem lepší, než 6,78 procenta a tři mandáty oproti dosavadním pěti, ale podle volebního lídra Pavla Vodseďálka v zastupitelstvu budou i nadále prosazovat svůj program zaměřeny na sociální záležitosti, pokud k tomu získají mandáty. “Tedy sociální věci jako domovy pro seniory, podpora mladých rodin a podobně,” poznamenal.

Ve volebních štábech ODS a Sportovců v Ústí nad Labem přílišné veselí nepanovalo. Obě strany očekávaly o něco lepší výsledek, ačkoliv například ODS si se čtyřmi zastupiteli o jednoho polepšila. Volební lídr ODS Pavel Tošovský je přesvědčen, že pro dobré výsledky udělali vše, co šlo. “Až to skončí, začneme jednat s tím počtem mandátů, který budeme mít,” dodal.

“Očekával jsem výsledek kolem osmi procent, ale nepovedly se nám Neštěmice. Stále se to hýbe na magistrátě kolem pěti procent, jestli získáme mandáty nakonec ukáže, zda to bude úspěch, nebo ne,” řekl například jednička Sportovců Michal Ševcovic během sčítání hlasů.

Volby v okrsku 2001 v Krásném Březně v Ústí, které prošetřují policisté kvůli podezření z kupčení s hlasy, vyhrálo hnutí UFO primátorky Věry Nechybové. Získalo celkem 24,68 procenta (566 hlasů), což je téměř o 20 procenta hlasů více než získalo v roce 2014. "Naprosto odmítám jakékoliv manipulování s hlasy, nemáme to zapotřebí. Jsem ráda, že to prošetřuje policie," komentovala výsledky ústecká primátorka.

Volební účast se prudce zvýšila

Překvapením skončilo také sečtení hlasů v okrsku 1014 v Předlicích. Oproti minulé volební účasti 6,41 procenta tady byla letošní více než dvojnásobná, vyšplhala se na 14,9 procenta. Na prvním místě opět skončilo hnutí UFO s překvapivým ziskem 64,92 procenta (1 745 hlasů). V roce 2014 tady UFO skončilo na druhém místě, dostalo pouze 158 hlasů (16,12 procenta).

Podle místního obyvatele Jana Cibrika, člena ústecké komise pro prevenci kriminality, urážky a obviňování romského kandidáta UFO Tibora Gažiho zvedly místní komunitu ze židle a přivedly k urnám. “Obvykle je tu nízká účast, ale teď lidé chodili volit spontánně. Jsou dost rozčilení,” řekl.

Velké zklamání prožívá v krajském městě ČSSD. Do zastupitelstva vůbec nevstoupí, získala pouhých 2,97 procenta hlasů. Přitom v zastupitelstvu města měli doposud pět zástupců. “Bohužel se v těchto volbách projevil celostátní obraz ČSSD. Vypadá to špatně, myslím, že už se to nezlepší. Na reflexi výsledků určitě bude ještě čas a jsem připravena dát svou funkci k dispozici,” dodala lídryně sociálních demokratů ČSSD Michaela Vaňková.