Do jisté míry slepou rozhlednu na vrchu Malé Sedlo chce revitalizovat střekovská radnice. Stromy kolem ní jsou totiž příliš vysoké a rozhledna nízká, takže nenabízí takový výhled, jaký by mohla. Kvůli tomu si vedení obvodu nechalo zpracovat studii s dendrologickým průzkumem.

Studie navrhuje kromě prokácení náletových a nemocných dřevin na vybraných místech ještě obnovu pěšin včetně návrhu alternativní cesty, která by měla obkroužit spodní část kopce tyčícího se nad vilovou čtvrtí na Kamenném Vrchu.

„Principem bylo najít hranici mezi zahradami přilehlých rodinných domů a vlastního lesoparku. Návrh pak počítá se vznikem několika odpočinkových míst a vytvořením výhledů do okolí,“ upřesnila střekovská starostka Eva Outlá s tím, že cílem studie bylo zmapovat nejen složení stromů, ale i najít možnosti, jak vrch více zpřístupnit lidem.

Všechny architektonické prvky kolem rozhledny a po cestě k ní zpracovatelé navrhli v obdobných tvarech a tam, kde to bylo možné, z přírodních materiálů. V jednotlivých prvcích se tak opakují jako materiál kámen, dřevo a v menší míře ocel coby spojovací a nosný komponent.

Studie nové podoby lesoparku na Sedle obsahuje také vizualizaci, kterou městský obvod zveřejnil na své facebookové stránce s dotazem, jak zdejší obyvatelé vrch Malé Sedlo vnímají, zda sem chodí rádi a zda by úpravy uvítali.

Diskuse obsahuje víceméně rozporuplné příspěvky, jedni úpravy vítají, druzí kritizují. Například Jan Šverma si myslí, že to je jen předvolební nápad, který nikdo neuvede do života.

„Opravdu je toto problém, který tak moc pálí občany Střekova? Opravdu jde o něco, co má zvednout bezpečnost Střekova, popřípadě z něj udělat lukrativnější lokalitu města?“ ptá se Jan Šverma v diskusi.

Naopak fotograf a grafik Marek Mendel, který je Ústečanům povědomý svými časosběrnými videi, s nimiž zabodoval i ve světě, si myslí, že to není špatný nápad. „Potenciál Malého Sedla je nevyužitý. Jako vyhlídka moc nefunguje vzhledem k vzrostlým stromům, takže každý krok, který by měl tento stav změnit, je krokem kupředu,“ myslí si Mendel.

Co se zdejších zastupitelů týká, opozice sice o potřebě údržby hovoří, ale studii považuje za zbytečnou. „Já se s ní sice ještě dopodrobna neseznámil, ale když už tam ta rozhledna je, tak měla být údržba provedena. Myslím tím vyčištění a prořezání porostů. Ale aby se kvůli tomu musela nutně zpracovávat studie, to mi přijde jako zbytečné tahání peněz z kapes daňových poplatníků,“ kritizoval vznik studie například zastupitel Viktor Malinkovič (KSČM).