V běžeckém davu ústeckého půlmaratonu ho snadno přehlédnete, nepatří k čahounům, ale srdce má na pravém místě. Dlouhá léta se angažuje pro Občanské sdružení Zdravé Ústí a nejen pro dospěláky vymýšlí různé běžecké závody v terénu, aby si lidé všimli, v jakém stavu je současná příroda a jak jí člověk ubližuje.

Je mu přes padesát, ale stále je v rozpacích, když ho někdo chválí. Jmenuje se Vladimír Růžička, dlouho už hledá solidního sponzora, který by měl stejné sny.

Vše dělá sám

Narodil se v Olomouci, od roku 1985 žije v Ústí nad Labem. Jako kluk se nebál žádného sportu, především atletiku měl rád. Původní profesí je lesák, ale na živobytí si vydělával různým způsobem.

Momentálně je bez práce, ale pro druhé by se rozdal. Když se ho zeptáte, jak připravuje závody, překvapí vás tvrzením, že všechno dělá sám. Vyměřuje trať, zajišťuje různá povolení, kreslí mapky, propočítává časové limity, píše články do novin. Než někam zavěsí orientační pásku, dlouze zvažuje, jestli je to nutné. Po závodě všechno sám zase dává do původního stavu. V krosně na zádech přepravuje potřebné rekvizity a červená startovní čísla, k pohybu mu stačí většinou kolo.

Často chválí Dobrovolnické centrum u Hraničáře, kde má spoustu přátel, kteří mu ve finále pomáhají s organizací soutěže. S kondičním běháním začal poměrně pozdě, ale dnes ho znají snad všude, kde se sejde na startu pár nadšenců. „Kolem roku 2004 se hodně mluvilo o velkolepých projektech spojených se Střížákem. Na papíře to vypadalo moc pěkně, ale co dál?" ptá se Vladimír Růžička.

V té době se už běhalo Střížovické kolečko, a tak vznikla akce SOS Střížák. „Porazit strom není problém, vysadit nový na stejném místě je už horší, dočkat se jeho dospělosti se nemusíte dožít," pokračuje nadšenec, který realizoval také několik běžeckých závodů v Tisé, v Ostrově, ve Velkém Březně, v roce 2005 vznikl projekt Běh pro Střížák.

„V září oslavíme desátý ročník, jednou se neběželo. Jsem moc rád, že se zvyšuje zájem o kondiční běhání, každý nepotřebuje k pohybu na zdravém vzduchu startovní číslo. Já nabízím zážitek z pohybu na zdravém vzduchu," říká Vladimír Růžička.

Závody s příběhem

Letos vymyslel celý seriál závodů, každý má nějaký příběh, historii. Pro příští rok prý chystá překvapení. Jeho snem nejsou zástupy běžců na lesních cestách, požaduje racionální propojení člověka s přírodou, kde si to obě strany užívají.

Spokojený úsměv malého závodníka je prý pro unaveného tátu životní výhra.