Nejprve byl hitem internetu hrající strážník, později zasáhla vlna popularity stejně nadaného bezdomovce. Příštím muzikantským objevem může být kdokoli z Ústí. Na sever Čech totiž míří projekt Piána na ulici.
„Nástroj chceme do dvou týdnů umístit na vlakové nádraží. Je to místo střetávání, proudí tudy spousta lidí, i jen návštěvníků města," vysvětlil Václav Pištora, který se rozhodl projekt pražského kavárníka Ondřeje Kobzy rozšířit právě do Ústí nad Labem.
„Piáno je od Ondřeje. Na nás bylo domluvit se s nádražím a především mezi sebou. Kdo ho přiveze, odveze, jakým způsobem na něj budeme poutat," vysvětlil Pištora.
Začalo to v Praze
Osobně se s nápadem setkal poprvé v Praze, v jejíchž ulicích se objevilo prvních jedenáct nástrojů s textem vyzývajícím kolemjdoucí ke hře v srpnu loňského roku.
„První z pián jsem nakoupil z vlastních peněz, nyní už nám je lidé darují za odvoz. Ve skladu jich teď stojí asi osm, které zkontroloval ladič. Jedno z nich pošleme do Ústí," sdělil Deníku Ondřej Kobza.
Piáno má stát v nádražní hale, k dispozici bude nonstop. „Prostor je krytý, takže odpadá starost, kam jej schovat v nepříznivém počasí. Nástroj i židle budou připevněné řetězem k jednomu ze sloupů," popsal Pištora.
Podle Kobzy se sice stává, že se mu piáno vrátí poškozené. Dosud však prý neřešil nic dramatického. Všude, kde piána stála, naopak slavila velký úspěch. „Kromě Masarykovy ulice v Praze, kde se potuluje spousta bezdomovců. Obložili ho igelitkami a vzali za své," dodal Kobza.
V Ústí na rok
V Ústí by měl nástroj zůstat nejméně na rok. Připomenout ho Ústečanům i kolemjdoucím mají pravidelné akce. Pištora zvažuje třeba spolupráci s žáky hudebních škol.
„Nápad se mi líbí. Uvidíme, jak budou na piáno reagovat Ústečané. Ze ZUŠky si každý z nás nejspíš něco pamatuje. Snad se lidé nebudou bát svůj um předvést také na veřejnosti," sdělila Ústečanka Martina Králová.
Pištora však věří, že jinde úspěšný projekt najde podporu i na severu Čech. „Je to tak specifická, příjemná věc, která snad musí zaujmout a potěšit každého," řekl.