Ne náhodou, vědecká konference se konala ke 170. výročí vzniku ústeckého průmyslového impéria Schichtů. „Jsme překvapeni, co zajímavého místní odborníci o rodině Schichtů zjistili. Ohromil nás zájem o dílo a život mého pradědečka a jeho blízkých,“ řekla Deníku Rosie Hill.

V sobotu odpoledne zahraniční návštěva navštívila i zpustlé střekovské Lázně Vrbenského, které nechal George Schicht postavit ve 30. letech pro své zaměstnance. Mít doma vanu tehdy nebylo samozřejmostí.

„Na jednu stranu jsem šokovaná, v jakém stavu je dnes budova bývalých Schichtových lázní. Ale na druhou stranu jsem pyšná na to, co zde můj dědeček vybudoval,“ řekla Deníku Caroline Hill, která v Ústí byla poprvé v životě.

Stála na okraji kdysi funkčního bazénu, který je plný nepořádku. A protože do něj děravou střechou prší, roste zde tráva. Obraz zkázy dokreslují omlácené dlaždičky i omítky, napůl zbořená schodiště, rozbitá okna. Suť jen pomalu z objektu mizí.

Nový majitel areálu lázní Vrbenského a sportovní haly začíná s rekonstrukcí.
FOTO: Práce na Vrbenského lázních stopnul spor s vodohospodáři

Ústí navštívila před dvěma lety i sestra Caroline Hill Andrea Ryde. „Pohled do zničeného bazénu byl pro ni až k neuvěření. Nechápala, proč se po zpustošené zahradě válí tolik peněženek. Museli jsme jí vysvětlit, že je sem odhodili zloději, když z nich vybrali peníze,“ prozradila Helena Pečivová, která trojici doprovázela.

Zchátralý objekt bývalých lázní a sousední sportovní halu nedávno koupila firma Power Get, její spolumajitel Miloš Podolský objekty rekonstruuje.

„Je to od vás ambiciózní projekt, že chcete lázně opravit,“ obrátil se Jeremy Hill na Podolského. „Až se vrátíme za tři roky, těším se, že už bude hotovo,“ smál se Angličan.

Caroline Hill měla radost, že mohla zapálit svíčky na hrobě svého dědečka George. Zarmoutily ji však poničené hroby Schichtů i zpustlé bývalé vily bohaté rodiny na Střekově v okolí továrny Setuza, kterou proslavilo známé Mýdlo s jelenem.

Schichtův závod vyhrál pilot Viktor Wittmann, na snímku při mezipřistání v Terezíně.
Slavný letecký závod uspořádali Schichtovi

Rod Schichtů se významně podílel na průmyslovém rozvoji Ústí. Tradici výroby mýdla založil v roce 1848 Georg Schicht z Rynoltic na Liberecku. Jeho syn Johann firmu pak přestěhoval do Ústí a udělal z ní jeden z nejvýznamnějších drogisticko-potravinářských podniků v tehdejší monarchii. Společnost poté převzali a dál pozvedli jeho synové, bratři Heinrich a Georg.

„Podíleli se na fúzích s nizozemskými a britskými firmami, jejichž výsledkem bylo založení společnosti Unilever v roce 1929. Georg Schicht nastoupil do vedoucí pozice v centrále firmy Unilever a přestěhoval se do Londýna, kde zůstal i během druhé světové války a po ní. Do Československa se už nevrátil,“ přiblížil historik Tomáš Vokurka.

Zbytek rodiny Schichtů čekal v roce 1945 odsun z Ústí a jejich majetek byl zkonfiskován.

Schichtovy závody do podoby na fotografii vybudoval nejprve Johann Schicht a později jeho syn. Rodina ze začátku vařila mýdlo ve sklepě v Rynolticích, později ve střekovských Kramolech založila továrnu. Proslavilo ji mýdlo s jelenem.
Od mamutů do sametu: Rozvoji Ústí napomohl Schicht