Hygienici letos odebrali vzorky vody ze 13 z 16 sledovaných rekreačních ploch v kraji. Rozbory zatím nebyly provedeny na menších koupalištích v Mikulášovicích, Jetřichovicích a Velkém Šenově na Děčínsku, kde letní sezona ještě nezačala.

Zatím nikde hygienici nezjistili vodu nevhodnou ke koupání. Na jezeře Chmelař v Úštěku a ve Varvažově u Ústí nad Labem má voda horší průhlednost kvůli zvýšenému obsahu fytoplanktonu nebo chlorofylu. "Ze zdravotního hlediska to ale nepředstavuje žádné nebezpečí," uvedl Roman Šťastný z hygienické stanice v Ústí nad Labem. Kvalitě vody navíc prospělo ochlazení a srážky, které přišly po vlně veder z počátku června. Hygienici tak dokonce mohli zlepšit hodnocení vody v Chabařovicích, kde při minulých dvou odběrech měla sníženou kvalitu, na nejlepší stupeň.

Kontroly vody v přírodních koupalištích, které hygienici v Ústeckém kraji dělají pravidelně od roku 2004, se v letním období opakují každé dva týdny. Pouze v Kamencovém jezeře u Chomutova je voda dlouhodobě natolik čistá, že se tam vzorky odebírají jen jednou za měsíc.
Historický přehled výsledků rozborů vody je uveden na stránkách KHS, kde jsou i rady, na co si má člověk dát pozor a jak poznat, že voda není vhodná ke koupání. Neměla by být příliš zakalená nebo zapáchat. Kvalita vody se zpravidla zhoršuje s postupujícím létem.

V bazénech mají sledování kvality vody na starost jejich provozovatelé, kteří za ni nesou odpovědnost. Z Labe ani Ohře hygienici vzorky neodebírají, protože kvalita tekoucí vody se neustále mění.