Ve více než stovce volebních místností na Ústecku začaly v pátek ve 14:00 v historii čtvrté volby do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje. Rozhoduje se v nich o obsazení 55 míst v zastupitelstvu a o tom, jaké strany regionu budou vládnout v příštích čtyřech letech.

Odvolil i nejstarší Ústečan Antonín Kovář, který letos oslavil sto páté narozeniny. K volební urně ho doprovázela jeho dcera Eva Urbánková.

„Koho zvolíme, jsme vybírali spíše podle osobností, než za jakou politickou stranu kandiduje," řekla Urbánková.

Do volebních místností se v pátek po začátku voleb Ústečané příliš nehrnuli. Ve volebním okrsku číslo 1 na Obchodní akademii v Pařížské ulici přišly na začátek voleb jen dvě voličky. „Říkala jsem si, že půjdu hned na začátku, abych se pak někde netlačila. Evidentně jsem se spletla, zájem příliš velký není," řekla Hana Galačiny poté, co do urny vhodila svůj hlas. Domnívá se, že krajské volby jsou velmi důležité.

Podle informací z litoměřické vazební věznice si zatčený exnáměstek hejtmanky Pavel Kouda vyřídil voličský průkaz, a bude tak moci odevzdat svůj hlas. Jeho jméno sice figuruje na volebním lístku ČSSD, ale protože byl z kandidátky odvolaný, k hlasům pro něj se přihlížet nebude. Naopak středočeský exhejtman David Rath volit nemůže, má trvalé bydliště ve Středočeském kraji.

Krajské volby doprovázejí i první údajné skandály. Podle regionální organizace ODS v některých městech Ústeckého kraje, třeba Děčíně či Chomutově, prý oslovovali voliče lidé, kteří jim nabízeli 300 korun za to, že do urny vhodí lístek ODS a zakroužkováním přidělí preferenční hlasy čtyřem konkrétním kandidátům. „ODS se k takovýmto nekalým praktikám neuchyluje, hlasy voličů si nekupuje a nikdy nekupovala. Jde o zjevnou provokaci s cílem stranu poškodit. Žádáme proto všechny spoluobčany, kteří se s výše popsanou nabídkou setkali, aby okamžitě informovali policii. Pomůžete tak odhalit viníky, kteří se průběh voleb snaží ovlivnit," uvedli v tiskovém prohlášení volební lídr ODS Vladislav Raška a předseda Jan Kubata.

Volit na Ústecku lidé chodili na různá místa. Kromě restaurací je na Ústecku nejkurióznějším místem v okrese volební místnost ve Státním úřadu pro jadernou bezpečnost, který sídlí v Habrovicích. „Náš volební okrsek čítá tři sta sedmdesát pět voličů. Před otevřením volební místnosti jsme museli zapečetit urnu a pásky jsem ještě podepsala," řekla předsedkyně komise Věra Pošmourná.

Z voleb měly dnešní den radost především děti. Na řadě základních škol jsou volební místnosti, proto jim musela dříve skončit výuka. „Poslední vyučovací hodina v pátek skončila ve 12.40 hodin. Některé třídy mají v pátek do půl druhé. Volbami jim odpadla jedna hodina. Družina normálně funguje," řekla ředitelka Základní školy Vojnovičova Jana Linhartová.