Hlavně vos je v letošním roce mnohem více než v uplynulých letech. A často je láká lidská potrava. Záchranáři evidují trojnásobný počet výjezdů k nebezpečným alergickým reakcím než v uplynulých letech.

Velmi nepříjemné může být posezení venku s přáteli u oběda či na zahrádce na pivu. Vosy se často slétnou v několika minutách. „Před několika dny jsem byl s přáteli na Větruši a sedli jsme si na verandu. Vosy kolem nás kroužily neustále. Několik se jich dokonce utopilo ve svíčkové, kterou jsme si tu dali. Lezly i do dietní koly" líčí Ústečan Matěj Bajger.

I několik za den

Podle odborníků je za letošním přemnožením vos především počasí. Mírná zima a letošní mimořádné suché léto jim neobyčejně přeje. Vosy nemají zábrany, protože v přírodě jsou predátory a mají výstražné zbarvení, které před nimi zvířata varuje. Pokud se cítí ohrožené, tak útočníka napadnou.

To je nebezpečné pro lidi alergické na jejich jed. Lékaři nyní vyjíždějí k takovým případům každý den. „Během letošního července máme v Ústeckém kraji takových výjezdů o 300 procent více než v minulém roce," uvedl mluvčí ústecké záchranky Petr Bureš.

Za neděli a pondělí sanitka jen na Ústecku vyjela ke štípnutí vosou v šesti případech. Lékaře pak lidé zavolali i k jednomu poštípání včelou a jednomu bodnutí sršněm. Bureš upozornil, že jde jen o nejvážnější případy, k běžnému štípnutí nikdo záchranku nevolá.

Jen veřejné

Doslova na roztrhání jsou v posledních týdnech i hasiči. „Sice to nepatří k naší hlavní činnosti, ale za poslední měsíc jsme likvidovali asi 160 vosích hnízd," řekl krajský mluvčí hasičů Milan Rudolf.

Upozornil, že například s vosím hnízdem na půdě hasiči lidem nepomohou. Vyjíždějí jen ve výjimečných případech, když se vosí hnízdo vyskytuje blízko veřejných budov, většího shromáždění lidí či na koupališti. Běžné zásahy dělají specializované firmy.

Při pobytu venku by si lidé měli dávat pozor hlavně na ukrytá hnízda vos, v případě poškození totiž útočí. Bodavý hmyz láká sladké pití, ale třeba i maso. Po vose není dobré se ohánět. Bodnutí u zdravého člověka jen oteče, stačí na něj chladný obklad, případně nějaký chladivý gel proti štípnutí. Použít lze i babskou radu s čerstvou cibulí.

Vosa, sršeň, včela - rozdíly: Vosa - Vosy dosahují velikosti 12 až 15 milimetrů. Charakteristické zbarvení vosy obecné je černožlutý pruhovaný zadeček. Vosí jed se skládá ze tří základních složek. Vosa může bodat opakovaně.
Sršeň - Královny dosahují velikosti 23 až 35 milimetrů, samci a dělnice jsou menší. Útočná je především v blízkosti hnízda. Bodnout může opakovaně a velmi bolestivě, pro nemocné lidi je nebezpečná.
Včela - Dělnice vyrůstají do velikosti 12 až 14 milimetrů. Mohou bodnout jenom jednou, pak umírají. Lidé je chovají pro med a jako opylovače.