Ústecký fotograf Vladimír Cettl se věnuje roky hledání a fotografování automobilových vraků. V minulém roce vydal svou debutovou knihu Zátiší s vraky Tatra, která si našla fanoušky v patnácti zemích světa a stejnojmenná výstava bude prezentována příští rok v únoru na autosalonu Retromobile v Paříži.

Letos v říjnu Cettl vydal druhou prozměnu černobílou fotografickou publikaci, která je jakoby dalším pokračováním, dalším dílem jeho tvorby. Vraky letadel studené války jsou souborem fotografií, posbíraným během pěti let ve zhruba dvaceti leteckých muzeích v pěti zemích bývalého východního bloku včetně Kuby.

Fotografie dokumentují dědictví nedávné doby, kdy se svět neustále udržoval ve strachu z možného válečného konfliktu. Letecká muzea jsou dnes plná dědictví této éry a ruských stihaček MiGů je tam odloženo tolik, že není možné je všechny dokonale uskladnit a restaurovat.

Postupem času se tak z mnohých stávají vraky a to je proces, který Cettla fascinuje. Tento projekt byl  poprvé prezentován v roce 2014 výstavou na Pražském hradě.

Ve středu 4. prosince proběhne první křest knihy Vraky letadel studené války v ústeckém klubu Café Max a Vladimír Cettl jej s úsměvem pojmenovává jako „jediný evropský“, protože do konce roku jej čekají ještě autogramiády v Los Angeles a v leteckém muzeu Planes of Fame v kalifornském Chinu.