Cogito ergo sum. Myslím, tedy jsem. Slavný Descartesův citát vítá každého, kdo vstoupí do haly se zdevastovaným bazénem ve Vrbenského lázních na Střekově. Nastříkal ho tam ovšem nějaký vandal žlutým sprejem už před řádkou let.

V úterý dopoledne sprejerův filozofický výtvor uvítal i výpravu komunálních politiků z magistrátu. Sešlo se tu vedení města i opozice s vlastníkem areálu. Ústečtí zastupitelé totiž chtějí zdevastovanou plaveckou halu koupit, nejlépe s přilehlou tělocvičnou.

Ilustrační foto.
Výroba v kraji běží zatím dál naplno. Podniky chtějí udržet plný provoz

Za více než dva roky, kdy obě budovy vlastní firma ústeckého podnikatele Miloše Podolského, tu dělníci a personál udělali velký kus práce. „Mákli jsme si hlavně na odklízení odpadu. Byly ho tuny, někde až po strop. Dneska, když se podíváte třeba do kotelny, uvidíte, že je kompletně nová,“ vylíčil společník firmy Zdeněk Lohniský.

Přes všechno úsilí vyklízení bazénu pokračuje ještě letos. Dva bagry nakládají kromě stavebního rumu, všemožného odpadu i hlínu. Na některých místech bylo dokonce potřeba zlikvidovat plevel všeho druhu. Na stropě po něm zůstala památka v podobě lišejníků a mechu obrůstajících stropy.

Hezké vzpomínky, skličující pohled

„Je to velmi skličující pohled, když vidíte všechnu tu zkázu. Obzvlášť, když máte vzpomínky, jak jste sem chodil s dětmi na minigolf,“ zavzpomínal během exkurze primátor Ústí Petr Nedvědický (ANO).

Prohlídka pokračovala do přilehlých pozůstatků sprch, šaten, saun. Opoziční zastupitel a historik ústeckého muzea Martin Krsek (PRO! Ústí) se zastavil u pozůstatků původních nápisů z doby, kdy lázně Schichtovy závody, pozdější Setuza, otvíraly. „Naši předci měli obrovský smysl pro detail. Když si tu všimnete, uvidíte dokonce i rohové dlaždičky,“ upozornil ve sprchách.

Odklízení odpadu

Ty ovšem přes veškerou snahu a úklid jinak nabízí obrázek, který vybízí k osobní hygieně stejně málo jako plavecká hala se zpola zasypaným bazénem a dvěma bagry.

Prohlídka lázní končila v podkroví mezi ocelovými nosníky a střešními krovy. Pořádný kus střechy chybí a ten zbytek darmo mluvit.

Člověk ani nepotřebuje být kovaný stavař, aby poznal, že pokud na budově něco opravdu potřebuje okamžitou rekonstrukci, je to právě střecha.

Ve srovnání s lázněmi to mnohem nadějněji vypadalo v přilehlé tělocvičně někdejšího Slavoje Severotuk. Za sebou má rekonstrukci rozvodů, stoupaček a potrubí. Přibylo tu velké trampolínové centrum, pokračuje výstavba laserové střelnice a bojiště pro lasergame. Personál ho stylizoval do podoby metra. „Super! Tady bychom mohli cvičit městskou policii,“ zažertoval jeden z těch, kdo přišli.

Václav Žofka.
Střekováci vzkazují: Kupte Vrbenského lázně a udělejte tam něco pro děti

Poté, co primátor Nedvědický vyslovil pochybnost, zda by výcvik v metru měl pro ústecké strážníky smysl, sarkasticky kontroval odkazem na roky opuštěnou stavební jámu Bloku 004: „Však první stanici metra už přece máme na Mírovém náměstí!“

Když exkurze skončila, všem bylo jasné, že pokud bude město areál chtít, nákup bude mnohem levnější než rekonstrukce.

„Takových mnoho desítek milionů korun. Dotace na brownfieldy sice existují, ale musí tam za ně vyrůst něco výrobního, nějaký lehký průmysl,“ dodal „rozvojový“ náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS).

Výškařka Michaela Hrubá navštívila ZŠ Hluboká, která byla z Ústeckého kraje vylosována jako vítěz projektu Trénink s olympionikem.
"Snad jsem alespoň v některých dětech něco zanechala," doufá výškařka Hrubá