Vyřizování osobních dokladů nebo registrace auta dostane v Ústí nad Labem nový, modernější rozměr. Radní města schválili vyhlášení veřejné zakázky na zhotovitele centrálního přepážkového centra za 49,8 milionu bez DPH.

„Jde o rekonstrukci prostor současného registru vozidel, bývalé kuchyně a jídelny včetně zázemí a skladovacích prostor v jižním křídle budovy magistrátu,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Romana Macová.

Zrekonstruované prostory využije správní odbor včetně svých oddělení osobních dokladů a evidence obyvatel i registru řidičů a vozidel. „Součástí bude rovněž vstupní dohledové stanoviště městské policie a Czech Point. Zbývající plochy se využijí převážně jako sklady a archivy,“ doplnila Macová.

O přepážkovém centru se v minulosti mluvilo zejména v souvislosti s plánovaným stěhováním úředníků centrálního městského obvodu, který má v budově magistrátu své prostory.

Konzumace alkoholu na místech, kde je to vyhláškou města zakázáno.
Zakažme pití alkoholu v dalších částech města, žádají radní v Ústí

Místostarostovi Karlu Karikovi by se proto více líbilo, kdyby město namísto rekonstrukce prostor koupilo historický dům v Hrnčířské ulici v centru Ústí.

„Přímo na Mírovém náměstí máme jeden z nejhodnotnějších historických domů od architekta Polívky, který by mohl využít jak náš centrální obvod pro zázemí, tak magistrát pro přepážkové pracoviště,“ myslí si Karika.

Podle něj je částka 50 milionů astronomická. „Za to jsme mohli mít celou novou budovu radnice. Dům na Mírovém náměstí by vyšel na necelých 50 milionů s tím, že majitel by nám předal i výhodný úvěr na 20 let. Navíc bychom měli parkovací místa i zázemí pro veřejně prospěšné pracovníky. Když jsem to ale navrhoval vedení magistrátu, nereagovalo,“ dodal Karika.

O finanční náročnost celé investice se začali zajímat i zastupitelé. Přestože například opoziční zastupitel a člen finančního výboru Radim Bzura nové přepážkové centrum vítá, upozorňuje, že ve schváleném rozpočtu je na výstavbu pouze 30 milionů.

Členové Greenpeace na lodích odebírali vzorky Labské vody.
Greenpeace testuje řeku Labe. Chce zjistit množství mikroplastů ve vodě

„To poskočila cena za osm měsíců o dvacet milionů? Pátral jsem i po rozpočtových změnách rady města, žádné jsem ale nenašel. Je to pro mě záhada, budu žádat vysvětlení,“ řekl Bzura.

Podle Macové je financování zajištěné z vlastních zdrojů odboru investic a územního plánování. „Část peněz, 30 milionů, měl odbor na danou akci z rozpočtu. Část peněz jde z finanční rezervy odboru a zbytek z nerealizované akce výměny oken magistrátu, neboť nebyl vydán souhlas památkářů,“ vysvětlila Macová s tím, že odbor nebude požadovat žádné peníze navíc.

„Pouze v rámci tvorby nového rozpočtu na rok 2019 dojde k přesunu z kolonky 'okna' na kolonku 'přepážkové centrum',“ uvedla Macová.

Výstavba přepážkového centra je rozdělená do tří etap. Počítá s rekonstrukcí interiérů včetně IT vybavení a nábytku, instalací části rotační kartotéky a regálů.

Volební kampaň v Ústí nad Labem.
Politické kampaně zaplavily Ústí, slibují aquapark i vyhnání migrantů