V historickém sídle polských panovníků, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, je už několik měsíců a jak říká, jeho prvotní obavy z pobytu se změnily v nadšení.

Proč jste se rozhodl vycestovat zrovna do Polska?
Má to několik důvodů. V zimním semestru jsem studoval na Universität Rostock v Německu, kde přednášky začínají až v průběhu října a končí v únoru, což je později ve srovnání s UJEP, ale i univerzitami v zahraničí. Pobyt v tomto důležitém přístavu se mi i přes studené Baltské moře velice líbil. Protože možností pro studium v letním semestru 2016 na jiné univerzitě a v jiném městě nebylo tolik, volba padla nakonec na Jagellonskou univerzitu v Krakově, která byla založena v roce 1364 a je považována za nejkvalitnější univerzitu v celém Polsku.

Co jste si myslel, když jste do Polska poprvé dorazil?
Prvotní dojem z města nebyl příliš přívětivý. Viděl jsem oprýskané budovy, překvapil mě také silný provoz ve městě a smog. Obraz města kazilo také deštivé počasí.

Jaké máte ubytování?
Bydlím na bytě, který je vzdálen asi 15 minut od centra tramvají. V prostorném bytu nás bydlí pět, mám spolubydlící z Francie, Itálie a pokoj sdílím s kamarádem z Čech. Zařízení bytu je zcela nové a nemám si na co stěžovat. Měsíčně platím 700zl., v přepočtu asi 4 400 korun, na druhou stranu, pokud se vám podaří získat místo na koleji, vydáte kolem 448 korun za osobu na pokoji pro dva.

Co Vás zatím na celém pobytu nejvíce zaujalo?
Nejvíce jsem nadšen z univerzity. V rámci výuky provádíme terénní výzkumy, zpracováváme projekty ve skupinách, například, jak kreativně přilákat dnešní zhýčkané turisty i na místa, kam by je v životě nenapadlo jet se podívat. Výsledky prací pak prezentujeme před ostatními studenty ze zahraničí i studenty z Polska. V hodinách se velmi živě diskutuje a profesoři čekají velkou iniciativu ze strany studentů.

Jak se dá v Polsku ideálně strávit den?
Zmíněné oprýskané budovy mají něco do sebe, a když se k tomu přidá pěkné počasí, můžete si vyrazit třeba na kopec Wawel se stejnojmenným hradem a užívat pohled na řeku Wislu. Přitom si koupit po cestě obwarzanek, což je tradiční pečivo v Krakově ve tvaru kroužku, chutná výtečně a dá se koupit za pár korun kdekoliv na ulici.

Jak se Krakov liší od Ústí?
Velkou změnou oproti Ústí jsou v Krakově jeptišky, které potkávám všude ve dne v noci. Zatímco u nás je většina nevěřících, Poláci jsou věřící národ s převahou katolíků. Neprojevuje se to jen přítomností jeptišek, ale třeba i aktuální horlivou diskuzí o zákazu potratových klinik v Polsku. I v Krakově jsem narazil na studenty, kteří vyzývali kolemjdoucí k podpisu petice za práva nenarozených dětí.

A mají Poláci rádi Čechy?
Na jednom právnickém večírku jsem se seznámil s polskými studenty, kteří mají Čechy rádi, a když se dozvěděli, že jsem Čech, neptali se jen obligátně jako ostatní, odkud jsem. Mladí Poláci milují Krtečka, umí zazpívat Jožin z Bažin zpaměti, znají ale i české umělce a sportovce. Chtěli po mně také, abych překládal náhodné věty do češtiny, protože náš jazyk jim stejně jako mně ten jejich, přijde velice vtipný.