Letní tábory miloval jako děcko, později v roli praktikanta a vedoucího oddílu předával své zkušenosti dál. V letošním roce končí pětadvacetiletý Petr Vach studium vychovatelství na ústecké univerzitě a v hlavě má jasno. Rozhodl se spojit lásku k přírodě s posláním učitele a nabídl svou fantazii dětem. Zájem o aktivního mladíka projevil ředitel Základní a Mateřské školy v Petrovicích.

„V žádném případě nechceme být za každou cenu něčím výjimeční, ale ten kluk má dle mého názoru všechny předpoklady pro tuto práci. Že je jediný učitel v mateřské škole široko daleko, no a co, důležitější je přeci fakt, že má rád děti a práci s nimi vnímá jako poslání," konstatoval ředitel Jan František Teister.

Dvacet pět malých capartů se spořádaně řadí před barevnou umývárnou. „Nezapomenout na rukávy, oběd chutná pouze s čistýma rukama. To ví každý šikovný kluk a holka. Dnes máme buchtičky s krémem, tak rychle do dvojic," naviguje své ovečky černovlasý Petr.

Na chodbě předává velení zkušenější kolegyni a s úsměvem popisuje své pedagogické začátky v opuštěné herně.

„V září jsem rozeslal patnáct životopisů a po několika dnech zjistil, že všichni chtějí do školky děvče, kluk byl podezřelý. Už jsem to vzdával, když najednou přišla SMS z Petrovic. Absolvoval jsem přijímací řízení a vyhrál. Měl jsem radost, ale všechno teprve začalo. Musel jsem přesvědčit překvapené kolegyně a rodiče dětí, že to myslím vážně. Fantazii, trpělivost a vytrvalost mám, ale důvěra se získává postupně krok za krokem," říká učitel Petr Vach.

„Městskou přetvářku zrovna nemusím. Udělal jsem si licenci na výuku plavání, snažím se doplňovat již zaběhlé předškolní aktivity, baví mě to. Netvrdím, že jsem přesvědčil další kluky, beru to jako životní zkušenost a ta se musí prožít. Pokud ve školce pracuje vedle sebe muž a žena, upevňují společně v dětech představu rodiny a to je podle mne jenom dobře. Mám hlavu plnou nápadů, snad dostanu šanci je realizovat. Já jsem prožil dětství plné her a smíchu, rád to vysvětluji těm nejmenším v budově zdejší školky," konstatoval mladý vypravěč.