„Mohu potvrdit, že řízení bylo přerušeno do pravomocného rozhodnutí o ústavní stížnosti vedené před Ústavním soudem, bližší informace sdělovat nebudeme,“ uvedla mluvčí krajského soudu Veronika Suchoňová.

Podnět začátkem dubna podala opoziční zastupitelka Karolína Žákovská (PRO! Ústí). Ta je přesvědčená, že bezdoplatková zóna coby nástroj pro boj s chudobou není účinná. „Je mi líto, že soud nevyužil možnost věc rozhodnout, protože se v ní neřeší jen ústavní otázky, rozhodnutí ale respektuji a vyčkám rozhodnutí soudu ústavního,“ reagovala.

Nařízení je v platnosti od začátku března. Města tím chtěla omezit kšeftování s chudobou a zabránit očekávanému přílivu problémových přistěhovalců hlavně ze Slovenska.

Jednoduše proto prohlásila svá území za oblast se zvýšeným výskytem sociálně patologických jevů a díky tomu mohla zastavit vyplácení doplatku na bydlení těm, kdo se sem po začátku platnosti nařízení přistěhovali.

Zdravý rozum, nebo populismus?

Náměstkyně primátora Věra Nechybová (UFO) je ráda, že opatření zatím zůstalo v platnosti. Město je prý připraveno i na eventualitu, kdy by ho Ústavní soud zrušil.

„Chceme chránit toto město před lidmi, kteří sem měli namířeno jenom kvůli sociálním dávkám a nechtějí pracovat. Stejně tak jako před těmi, kdo jen vybírají nájem a o své nemovitosti se nestarají. Doufáme, že zavládne zdravý rozum,“ řekla s tím, že těm, co doplatek doposud pobírali, zůstává.

Ústecký aktivista Miroslav Brož považuje předpis spíš za nešťastné řešení, protože ty, co pobírají doplatek na bydlení, jakoby „zakonzervuje“ na jednom místě. „Většina z nich má jednoroční nájemní smlouvu. Pokud ji vlastník bytu neprodlouží dodatkem, musejí se stěhovat jinam a tam už jsou bez šance doplatek získat,“ řekl s tím, že je spíš příznivcem sociálních bytů. „Funguje to v Praze a Brně, kde lidé na tržní nájemné nedosáhnou. Tady v Ústí není tržní nájemné tak drahé, ale Romům nikdo byt třeba ve Všebořicích nepronajme. Nezbývá než jít tam, kde bydlení seženou, za obchodníky s chudobou. Ti pak vyšroubují cenu nájmu v ghettu na dvojnásobek,“ dodal.