Nepořádek, kam se podíváš, stěžují si Ústečané. Vyhodit odpad k popelnicích nebo na kraj lesa, se ale nemusí vyplatit. Na obyvatele krajského města dohlíží šestnáct fotopastí. V posledních dnech se speciálně na nepořádek zaměřují i hlídky strážníků. Několik hříšníků už zaplatilo tučnou pokutu.

Poslední úspěch hlásí strážníci z neděle. V Doběticích chytili muže, který se zbavoval odpadků z bytu. K popelnicím dotáhl zbytky válendy, desky a další odpad. „Nikdo si neuvědomuje, že dát něco k popelnici, je také černá skládka," uvedl zástupce ředitele strážníků Jan Novotný. Kromě toho, že odpad musel uklidit, odešel muž o tři sta korun lehčí.

K nové akci město vyprovokovaly stížnosti obyvatel Ústí. Černé skládky prý byly častým tématem při setkání primátorky Věry Nechybové 
s Ústečany.

Tisíce fotografií

Fotopasti se strážníkům hodí především v odlehlých místech. Poslední centrální radnice pořídila po zkušenostech z Předlic, kde nechala partu uklízečů několik dní čistit skládku nedaleko průmyslové zóny.

„Druhý den jsme tam našli novou hromadu odpadu. Někdo ho sem nejspíše přivezl náklaďákem" uvedl místostarosta Karel Karika. Fotografie pak pomáhají usvědčit pachatele. Jsou nenápadné a dávají se třeba do korun stromů

Šestnáct fotopastí dokáže za týden udělat deset až dvanáct tisíc snímků. Zareagují totiž pokaždé, když někdo projde kolem. Strážníci pak musí všechny fotografie zkontrolovat.

„Třeba v Sebuzíně jsme díky fotopasti získali hned pět pachatelů. S obličejem i poznávací značkou auta," pochvaluje si Novotný.

V Neštěmicích podle starostky Yvety Tomkové několikrát pomohl i městský kamerový systém. „Naposledy se nám podařilo identifikovat muže, který něco dával k popelnicím. Když jsme mu to oznámili a pohrozili pokutou, raději vše uklidil," uvedla.

Nejspíše lenost

Střekovští strážníci i tak včera u kontejnerů na tříděný odpad v Olšinkách našli velké pytle plné domovního odpadu. „Někdo je sem asi pohodil, protože nechtěl hledat klasický kontejner," domnívá se jeden ze strážců zákona. Na jiném místě narazili na gauč.

„Podobný nepořádek u popelnic je největší problém. Zhruba jednou týdně posíláme nákladní auto, aby se vše uklidilo," tvrdí střekovský starosta Miroslav Štráchal.