V ulici Emy Destinové, kudy již déle než rok vede jediná cesta dolů, na ně čeká hned několik výmolů. Pokud někdo zaparkuje automobil v odstavném pruhu, té největší díře se nejspíše nikdo nevyhne.
Situace je podle mnohých ale mnohem lepší než v uplynulých letech.
Přesto mnozí řidiči spokojení nejsou. „Takových děr tady najdete spoustu. Proč například zdejší silnice není opravená, ale z Tesca ji dělají každý rok," rozčiloval se na sjezdu ze Severní Terasy řidič červené felicie.
Problémy mají řidiči i na jiných místech. Hluboké díře se musí vyhnout i každý, kdo vjede na parkoviště na Špitálském náměstí. „Je tady už minimálně rok. Bohužel ještě nikoho nenapadlo ji opravit," rozčiluje se Jaromír Strakoš.
Příjezd k domu
Jana Vávrová si zase stěžuje na rozbitý příjezd k panelovým domům v Hornické ulici. „Musí tudy jezdit i sanitka. Poslední dobou jsem ji volal třikrát," popsala situaci u svého domu.
V minulém roce investoval ústecký magistrát do oprav silnic miliony korun. Buď nechal opravit výtluky, někde pak dokonce celé komunikace. Nový povrch tak získaly třeba ulice Londýnská, Winstona Churchilla, Stará nebo Na Spojce.
Kompletně nový asfalt má i několik parkovišť. Kolik peněz dá do oprav silnic město v letošním roce, zatím jasné není. Ústí hospodaří v provizoriu.
Radní budou o rozpočtu jednat ve středu, zastupitelé ho schválí v polovině února. Již v minulosti radní přiznali, že na potřebné opravy by potřebovali stovky milionů korun.
Naštěstí nemrzne
Podle dopravního inženýra Karla Prokůpka mají silničáři v posledních letech relativní štěstí na počasí. Pokud by jim nepřálo, mohly by být komunikace v mnohem horším stavu.
„Loňská zima byla mírná, ta letošní zatím také. Kdyby se prudce střídaly teploty od mrazu přes oteplení a další mráz, byly by plné děr. Nejsou ve stavu, aby to vydržely," vysvětlil.
Problémy s opravami silnic ale na Ústecku nemá jen město. Například Ředitelství silnic a dálnic se potýká s rozbitou silnici mezi Ústím a Lovosicemi. Loni zde odstranilo největší díry. V letošním roce by zde silničáři chtěli vyměnit celé úseky.
Problémy jsou i na krajských silnicích druhých a třetích tříd. Loni dal kraj do oprav 100 milionů korun, v letošním rozpočtu prozatím počítá s poloviční částkou. Potřeboval by mnohem více.
Uvažuje proto o úvěru nebo soukromé investici, takzvaném PPP projektu.