Těhotné ženy, které potřebují zjistit, zda se jejich dítě narodí v pořádku, budou od nynějška čekat v mnohem příjemnějším prostředí. Masarykova nemocnice totiž přesunula ambulantní část genetického oddělení do nových prostor v budově C. Hned vedle laboratoří, které genetici potřebují.
Komfort se podle šéflékaře nemocnice Josefa Liehneho zvýší nejen pro pacienty, ale i lékaře a sestry. Ti dostali nově upravené prostory. „Hlavně nebudou muset nosit vzorky do vzdálené laboratoře. Je to hned vedle," uvedl.
Jen úprava
Zřízení nových ordinací a čekáren nebylo tak drahé. „Vše stálo asi 700 tisíc korun," uvedl mluvčí nemocnice Jiří Vondra. Z prostor se musely vystěhovat počítače, stavební dělníci je opravili a nemocnice nakoupila nový nábytek.
Dva primáři v novém O vybudování oddělení genetiky v Ústí nad Labem se před 34 lety postaral dlouholetý primář oddělení Josef Kofer. Před šesti lety odešel do důchodu a nyní v čele genetiky stojí primářka Jana Laštůvková. Oddělení začalo v Ústí nad Labem oficiálně fungovat 1. května 1980. Severní Čechy byly tehdy posledním krajem, který tímto druhem pracoviště nedisponoval. V samotných začátcích tvořili oddělení dva zaměstnanci, primář a zdravotní sestra, která zároveň dělala sekretářku. Během let se pak rozrostlo na více než 20 pracovníků. Oddělení nejdříve sídlilo v několika místnostech ve starém areálu Masarykovy nemocnice. Pak zázemí našlo v Londýnské ulici. Když se nemocnice začala stěhovat do nových prostor na Bukově, přesídlilo sem i oddělení genetiky. Ovšem ambulantní část, kam docházeli pacienti, byla v prostorách Dětské kliniky, laboratoře pak v budově C na téměř opačném konci nemocnice. Oddělení přitom ročně vyšetří zhruba 4 tisíce pacientů z celého Ústeckého kraje. Nyní jsou ordinace a laboratoře na jednom místě.
Podle primářky oddělení Jany Laštůvkové pacienti takové prostory jistě přivítají. Není jich totiž málo. „Ročně zde vyšetříme zhruba 4 tisíce pacientů. Jsme jediným pracovištěm v Ústeckém kraji, proto sem dojíždějí lidé z celého regionu," vysvětlila primářka Laštůvková.
Hlavně maminky
Lékaři genetického oddělení vyšetřují lidi všech věkových kategorií již od novorozeňat. Největší počet pacientů podle Jany Laštůvkové ale tvoří budoucí matky, které chtějí vědět, zda bude jejich dítě v pořádku.
„Počet pacientů nám neroste. Sice klesá porodnost, a tím by měl klesat i počet pacientek, ale vyšetřujeme více rizikových případů. Myslím tím matky třeba s nemocemi srdce, které by ještě před několika lety dítě mít nemohly. Ale současné metody to již umožňuje," uvedla primářka.
I zakladatel oddělení, bývalý primář Josef Kofer, tvrdí, že věda neuvěřitelně postoupila. „Řekl bych, že technika předběhla přístup lidí. My jsme tehdy věděli vše o každém pacientovi, a to se vytratilo," uvedl.
Přesto pokrok v genetice a nejnovější metody chválí. „To, co dokážeme nyní, jsme si před lety snad ani neuměli představit," řekl.