Redaktor popisuje masáže a vybavení, které zde lidé najdou, a provozovatel uvádí, že lidé do Ústí míří z Děčína i Terezína. To není popis dneška, ale autentická rozhlasová reportáž z Lázní Vrbenského před více než 60 lety.

Reportáž sehnala ústecká knihovna, když připravovala výstavu o počátcích vysílání Československého rozhlasu v Ústí nad Labem. „Sehnat materiály nebylo vůbec jednoduché. Naštěstí to není tak dávno a někteří lidé ještě žijí. Nebo nám materiály poskytly jejich děti," vysvětlil ředitel ústecké knihovny Aleš Brožek.

Výstavu knihovna představuje ve vědecké části v ulici Velká Hradební. Podle Brožka byly impulzem ke sbírání materiálů zachované texty vysílání v ústeckém archivu. „Nakonec se podařilo shromáždit toho mnohem více," dodal.

Ředitel ústeckého Českého rozhlasu Sever Milan Knotek Deníku řekl, že s knihovnou spolupracovali a dodali jí část materiálů. „Jsme rádi, že někdo takto komplexně zdokumentoval začátky našeho vysílání. Řada materiálů se nedochovala, a jsou přitom velmi zajímavé," uvedl Knotek.

Na panelech a z dokumentů či fotografií se lidé dozvědí, jak rozhlas začal. První zvuky z Ústí nad Labem se v radiopřijímačích ozvaly již 8. května kolem 14.00 hodin. Oznamovaly, že vlády nad městem se ujímá revoluční výbor.

Rozhlas tehdy vysílal z krytu, který byl během války vyhloubený v Mariánské skále.

Krátce poté se již vysílání stěhovalo do podkroví České spořitelny v centru města, kde vydrželo také krátce do Vánoc 1945. Pak se rozhlas usídlil ve Wolfrumově vile v ulici Na Schodech, kde působí dodnes.

Podle Brožka se jim i přes usilovnou práci nepodařilo vše z historie rozhlasu objevit. „Existovaly osoby, které ve vysílání vystupovaly, a my o nich stále nic nevíme. To je práce pro další badatele," uvedl. Doufá, že by se díky této výstavě mohli přihlásit pamětníci či příbuzní takových lidí a přinést další materiály.