V atriu ústecké Masarykovy nemocnice jsou od úterý 14. prosince k vidění pozoruhodné fotografie. Zachycují místní zdravotníky při práci během náročné "doby covidové". Cílem výstavy je nejen ukázat veřejnosti momenty z centra boje proti covidu-19, ale také přiblížit realitu těm, kteří jsou k informacím o vážnosti situace skeptičtí.

„Projekt vznikl v návaznosti na rozpolcenost našeho národa, na dezinformace a jako reakce na popírače veškeré reality doby covidové. Focení se realizovalo v domově důchodců, školách, supermarketech, továrnách či očkovacích centrech. Fotil jsem práci hasičů, policie, armády či zdravotnické záchranné služby. Mnoho materiálu jsem pořídil za pomoci Krajské zdravotní. Fotil jsem na Emergency, Klinice anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny, na infekčním oddělení či v laboratořích, na které se někdy zapomíná,“ říká fotograf a autor projektu Hrdinové doby covidové Jaroslav Noska.

Online reportáž

„Výstava ukazuje práci našich zdravotníků v období pandemie. Rád bych poděkoval autorovi fotografií, kterému se povedlo jejich snažení zachytit, i našim zaměstnancům, kteří stále musí pandemii onemocnění covid-19 čelit,“ říká Petr Malý, generální ředitel Krajské zdravotní. Ta v Ústeckém kraji provozuje řadu zdravotnických zařízení včetně ústecké nemocnice.

„Jsme rádi, že se někdo rozhodl zdokumentovat situaci v nemocnici v době covidu. Bohužel se stále jedná o každodenní realitu,“ potvrzuje Josef Škola, primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. „Líbí se nám, jak fotograf zachytil situace, které na Emergency zažíváme dnes a denně, navíc v době, kterou nám stále komplikuje pandemie onemocnění covid-19,“ dodala primářka Emergency v ústecké Masarykově nemocnici Jana Bednářová.

Autor na černobílých fotografiích přináší pohled na náročnou práci zdravotníků a zdravotnických záchranářů v této nelehké době. „Fotografie jsou opravdu krásné a velmi emotivní. Samotný autorův nápad a realizace této výstavy tak významně přispívá k ocenění jejich práce,“ doplnil Prokop Voleník, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.