Vizualizace druhé ledové plochy pro krajské město byla slavnostně odhalena už v říjnu roku 2018. Tehdy zaznělo, že první bruslaři by se na novém kluzišti mohli projet do dvou let. Současná situace je ale odlišná, otevření stadionu se odloží přinejmenším o rok a půl.

Nová ledová plocha má vzniknout v těsné blízkosti zimního stadionu. Město na své náklady nechalo provést demolici budovy, která stála na místě budoucí ledové plochy, tedy objektu bývalé konírny. Tato akce se však protáhla. „Demolice trvala déle než rok. Společnost Padok Investments, jakožto investor této akce, čelila kontinuálnímu prodražování stavebních prací,“ informoval jednatel společnosti Padok Investments Petr Novotný.

V květnu 2019 demolice konírny skončila. V polovině téhož roku investorská firma kontaktovala město s tím, že náklady za stavební práce vzrostly, v důsledku čehož není schopná postavit objekt za deklarovaný rozpočet 80 až 100 milionů korun. „Pro účely bankovního financování potřebujeme, aby s námi město uzavřelo smlouvu na pronájem ledové plochy, který byl předpokládán v první smlouvě. Tedy do výše 40 procent kapacity,“ sdělil Novotný.

Zástupci investorské společnosti se v prosinci sešli s vedením krajského města. „Na této poradě jsem osobně situaci vysvětlil. Seznámili jsme vedení města s tím, co bylo dojednáno a jak má projekt fungovat. Závěr byl, že vedení města projekt posoudí, projedná a rozhodne se,“ poznamenal Petr Novotný.

Aby mohly pokračovat přípravy druhé ledové plochy, musí město zajistit nájemce na 40 procent kapacity ledové plochy. „Smlouvu projednávali radní a bylo zjištěno, že požadovanou čtyřicetiprocentní garanci naplněnosti nelze podle učebního plánu zajistit základními školami,“ připomněl primátor města Petr Nedvědický a nastínil další kroky. „Momentálně probíhají další jednání například s univerzitou, která projevila zájem. Nepochybně budou probíhat další jednání tak, aby hala mohla být vybudována,“ ujistil Ústečany Nedvědický.

Na ledě za rok a půl

Aktuálně práce na projektu nepokračují, investor čeká na vyjádření města a následné zajištění financování. Až se tak stane, obnoví se projektové přípravy. Ty potrvají tři až pět měsíců. „Samotná výstavba od zahájení až do předání bude trvat zhruba 11 nebo 12 měsíců,“ upřesnil Petr Novotný.

Pokud půjde všechno podle plánu, tak zhruba za rok a půl by se mohla druhá ledová plocha otevřít.

S otevřením druhé ledové plochy v průběhu roku 2020 počítali například ústečtí krasobruslaři. „To, že se letos neotevře, je pro nás komplikace. Zejména v tom, že jsme počítali s vyšším počtem ledohodin – měli jsme v plánu okolo 25 hodin na ledě týdně. Nicméně na hlavní ledové ploše budeme mít znovu okolo sedmi hodin týdně,“ sdělila předsedkyně krasobruslařského klubu Eva Lívařová.

Přesný termín otevření druhé ledové plochy v Ústí nad Labem zůstává zatím neznámý.